Lorenzo Vinciguerra využil toho, že na úkryt islamistů ze skupiny Abú Sajjáf zaútočily filipínské armádní jednotky. Extremisté svá rukojmí drželi v džunglích na odlehlém ostrově Jolo na jihu země, informoval The Times of Israel.
„Jeden z únosců ho při útěku dostihl, došlo na boj o mačetu, který Vinciguerra vyhrál,“ řekla armádní mluvčí Rowena Muyuelová. „Únosce sekl Vinciguerru přes obličej, on mu ale mačetu vyrval a zasekl mu ji do hlavy. Ostatní islamisté po něm začali střílet, ale jemu se přesto podařilo uniknout,“ popsala dramatické události Muyelová.
Společně s Vinciguerrou věznila skupina i Holanďana Ewolda Horna, ten byl ale natolik zesláblý, že útěku nebyl schopen. Pravděpodobně zůstal uvězněn.
Velitel místních ozbrojených sil plukovník Alan Arrojado řekl, že vojáci dostali anonymní tip, díky kterému unesené muže vypátrali. Sedmačtyřicetiletý ornitolog utrpěl jen lehká zranění, byl však očividně na pokraji sil.
Šlo jen o peníze
Vinciguerra a Horn byli uneseni, když v oblasti jižních Filipín sledovali vzácné opeřence. Jejich únosci je poté prodali skupině Abú Sajjáf, což je odnož al-Káidy, zodpovědná za nejhorší teroristický útok v dějinách Filipín, při kterém v roce 2004 na trajektu v Manile zemřelo přes 100 lidí.
V červnu se na Youtube objevilo video, kde vůdci Abú Sajjáf přísahají věrnost Islámskému státu. Podle místních jde však o neideologickou skupinu banditů, kteří se přiživují terorem a únosy cizinců. Tomu nasvědčuje i fakt, že Abú Sajjáf svá rukojmí, zvláště cizince, zpravidla nepopravuje. Naposledy se tak stalo v roce 2001.
Vojenská operace, díky které Vinciguerra, je součástí velké ofenzívy proti teroristům, kterou organizovala filipínská vláda.