Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Sydney zmítá násilí proti muslimům

Svět

  8:00
PRAHA - Podobně jako při nedávných pouličních bouřích ve Francii i zde hraje důležitou roli muslimská komunita. V případě Austrálie je ale vše jinak.

Rasové nepokoje v Austrálii. foto: AFP

Muslimové se zde o víkendu stali terčem rasových výpadů, které pak přerostly v pouliční bitky s místními bělochy. Podobně jako při nedávných pouličních bouřích ve Francii i zde hraje důležitou roli muslimská komunita.

V případě Austrálie je ale vše jinak: muslimové se zde o víkendu stali terčem rasových výpadů, které pak přerostly v pouliční bitky s místními bělochy.

Problémy začaly v neděli, kdvž se na oblíbenou pláž Cronulla v Sydney vydal dav asi pěti tisíc místních, aby ji „ochránil“ před lidmi blízkovýchodního původu. Cronulla je totiž velmi populární mezi členy početné muslimské komunity ze Sydney.

Dav vedli opilí mladíci, kteří vykřikovali rasistická hesla. „Už žádné Libanonce,“ křičeli například někteří z nich. Právě libanonská menšina v Austrálii je ze všech arabských komunit v zemi největší. Někteří z mladíků pak začali napadat lidi „arabského vzezření“. Rozvášněný dav zdůvodňoval své chování tím, že minulý týden na pláži zaútočili Arabové na dva bělošské plavčíky.

V neděli v noci se pak násilí rozšířilo i do dalších částí města. To už se do něj zapojili i lidé arabského původu. Výsledkem bylo třicet zraněných lidí, šestnáct zatčených a desítky rozmlácených aut.

Včera se zdálo, že násilí skončilo, ale večer vypukly nepokoje znovu. Srážky byly hlášeny především u nákupního střediska u pláže Cronulla. Ozývala se při nich i střelba. „Lidé jsou šokovaní. Všechna okna v autech byla vymlácena. Policie blokuje ulice,“ popsal situaci reportér australského Radia 2GB.

Jeden svědek včerejších nepokojů popsal agentuře AFP, jak do oblasti poblíž pláže Cronulla přijela skupina asi padesáti vozů s mladíky arabského původu, z nichž někteří z aut vyskákali a baseballovými pálkami začali demolovat auta.

Mají nepokoje v Sydney podobné příčiny jako nedávné násilí ve Francii? Australská vláda i vůdci tamní třísettisícové muslimské komunity (v Austrálii se narodila třetina z jejích příslušníků) to odmítají. Podle nich je vyvolali australští rasisté a není nutné za nimi hledat hlubší společenské souvislosti.

„Zdá se, že se tu objevuje prvek bělošského rasismu, ale ten nemá v australské společnosti co dělat. Takoví lidé patří do Berlína 30. let,“ prohlásil premiér John Howard. „Je to jen zlý rasistický džin, který unikl z lahve a kterého do ní zase musíme dostat,“ řekl zase předseda Asociace islámského přátelství v Austrálii Keysar Trad.

Muslimské obavy
Z projevů australských muslimů jsou přitom cítit obavy z toho, jak se situace v Sydney vyvine. „Australští Arabové se museli řadu let vypořádávat se zastrašováním, rasismem, strachem a rasistickými reakcemi, ale tyto nepokoje tyto obavy ještě posílí,“ řekl Roland Jabbour, jenž vede Australskou arabskou radu.

Posuny myšlení?
Objevují se názory, že útoky na Araby odráží i určité nepřátelské naladění vůči muslimům. Takové nálady mohly podpořit útoky islamistů na Bali z roku 2002 a října tohoto roku. Při prvních (které jsou někdy nazývány australským 11. zářím) zahynulo na 90 Australanů a několik jich zemřelo i letos.

Australané jsou navíc periodicky varováni před velkým teroristickým útokem, který se jim zatím vyhnul. Potenciálním cílem se stala Austrálie zejména díky tomu, že je jedním z nejvěrnějších amerických spojenců v Afghánistánu a Iráku.

Spekuluje se také o tom, že k určitému posunu ve smýšlení Australanů vůči lidem arabského původu mohlo přispět i drama kolem únosu australského konstruktéra v Iráku, 63letého Douglase Wooda.

Únosci požadovali, aby Howard stáhl ze země tisícovku australských vojáků. Wooda se ale nakonec podařilo dostat na svobodu. Na tom měl podíl i jeden z nejvýznamnějších představitelů australských muslimů Taj El-Din Hilali, který se kvůli tomu vydal do Iráku.

Autoři:

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč