24. července 2019 19:37, aktualizováno  20:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Čaputová je symbol sjednocené Evropy.‘ Macron vítal slovenskou prezidentku

Emmanuel Macron a Zuzana Čaputova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron a Zuzana Čaputova | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži označil slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou za symbol sjednocené Evropy. Podle slovenských médií to uvedl při společném prohlášení v Elysejském paláci, kde se s Čaputovou sešel. Šéfka slovenského státu zahájila setkáním s Macronem dvoudenní návštěvu Francie.

Nejvyšší představitelka Slovenska pak Francii ocenila jako blízkého partnera a spojence v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. V této souvislosti mimo jiné rovněž zdůraznila, že obě země sdílejí společné hodnoty.

Macron vyzdvihl, že se s Čaputovou zcela shodují v oblasti evropské integrace. „Společně se angažujeme, aby Evropa vzala svůj osud do vlastních rukou,“ řekl. Prezidentku přitom ocenil za to, že jí „záleží na právním státu a na všech evropských hodnotách“. V této souvislosti ji také označil za symbol sjednocené Evropy.

Čaputová zdůraznila, že do Paříže přijela reprezentovat Slovensko jako zemi, která ve značné míře podporuje členství a integraci EU. „Máme zájem na tom, aby se tato integrace dále prohlubovala a upevňovala v úctě k hodnotám, jako je svoboda, demokracie a právní stát,“ poznamenala.

Na prosazování těchto hodnot podle ní bude záviset i úspěch Evropské unie. Důležité přitom bude porozumění mezi zeměmi a vzájemná spolupráce, dodala.

Zuzana Čaputová na návštěvě Francie
Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá slovenskou prezidentku Zuzanu...

Po společném prohlášení se konalo jednání delegací obou prezidentů a poté i rozhovor Macrona a Čaputové mezi čtyřma očima. Slovenská prezidentka ve středu také položí květy před pařížským hudebním klubem Bataclan, kde 13. listopadu 2015 zahynulo při teroristickém útoku 90 lidí.

Ve čtvrtek Zuzana Čaputová před návratem do vlasti ještě položí květy k soše generála Milana Rastislava Štefánika.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!