11. února 2014 15:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Příměří v Homsu prodlouženo. Sýrie vyslýchá muže, kteří opustili město

Civilisté s tím nejnutnějším míří na shromaždiště odkud probíhá evakuace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Civilisté s tím nejnutnějším míří na shromaždiště odkud probíhá evakuace | foto: Reuters

ŽENEVA Syrské úřady zadržely 336 mužů, kteří opustili město Homs v rámci sjednaného humanitárního příměří, a mnoho z nich podrobují výslechu. Ve většině případů se tak ale dělo bez přímého dohledu jakékoli neutrální třetí strany, oznámila dnes podle agentury Reuters Organizace spojených národů.

Zadržení, kteří jsou podle syrských úřadů v bojeschopném věku, patří k 1151 lidem, kteří opustili obležené město kontrolované povstalci v rámci příměří, které bylo v pondělí prodlouženo na další tři dny.

Úřady nakonec ze zadržených propustily 41 osob. Zbytek je ale nadále internován v místní škole. Mluvčí úřadu OSN pro uprchlíky Melissa Flemingová ubezpečila, že přítomní zástupci OSN dohlížející na dodržování příměří mají všechny dotyčné osoby v evidenci.

ČTĚTE TAKÉ: Byli úžasná rodina. Ponurý příběh obětí konfliktu v Sýrii

"Jsme v objektu, víme o každém člověku, který tam je. Mluvíme s nimi odděleně. Ale jsou to rozhovory, do nichž OSN není nutně zasvěcena. Jedná se o bezpečnostní prověrky," podotkla Flemingová.

Podle ní jsou otázky zaměřené také na humanitární situaci ve městě, včetně počtu osob, například dětí, které v něm ještě zůstaly, a další informace důležité z hlediska příští distribuce humanitární pomoci.

Původní třídenní příměří nebylo stoprocentně dodrženo a v sobotu se konvoje s pomocí dostaly do palby. Viní se z ní navzájem armáda a povstalci. Podle pondělních zpráv OSN se přesto k nejvíce postiženým podařilo dostat 60 balíků potravin a kolem 1500 kilogramů mouky.

Homs

Homs má za sebou od roku 2011, kdy začaly syrské boje, mnoho ofenziv a město je mimořádně poničené. Některé jeho části stále ovládá opozice a armáda se je snaží získat pod svou kontrolu. Staré Město vojsko obléhá od roku 2012. Lidem tam postupně došly zásoby a mnozí hladoví.

Homs je třetím největším městem v Sýrii a boje o něj patří k nejtěžším. Syrský konflikt trvá skoro tři roky, vyžádal si na 130 000 obětí a přes devět milionů osob kvůli bojům opustilo své domovy.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz