13. ledna 2017 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Naši základnu bombardoval Izrael, tvrdí syrská armáda. Tel Aviv to nekomentoval

Nad Damaškem stoupají mračna dýmu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Damaškem stoupají mračna dýmu (ilustrační foto) | foto: Reuters

DAMAŠEK/JERUZALÉM Velení syrské armády obvinilo Izrael z bombardování letecké základny u Damašku v noci na pátek. Varovalo také svého souseda před následky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na syrskou státní televizi. Mluvčí izraelské armády odmítla zprávu komentovat.

Vojenským letištěm na jihozápadním předměstí syrské metropole Damašku otřáslo v noci na pátek několik výbuchů. Syrská televize posléze citovala vedení syrské armády, podle něhož byly střely vypáleny ze severu Izraele krátce po půlnoci.

„Velení syrské armády varuje Izrael před důsledky tohoto flagrantního útoku a zdůrazňuje, že bude pokračovat v boji proti (tomuto) terorismu,“ uvedla syrská armáda v prohlášení.

„Nebudeme komentovat zprávy tohoto typu,“ uvedla v reakci mluvčí izraelské armády. Izrael ani v minulosti podobné incidenty nekomentoval.

Obyvatelé Aleppa čekající, až budou moct nastoupit do autobusů a sanitek při...
Civilisté ve východním Aleppu si nabírají vodu z kontejnerů.

Letiště u Damašku využívají zejména elitní jednotky, pověřené ochranou syrského prezidenta. Sloužilo k odpalování raket na oblasti na předměstích Damašku dříve ovládaných protivládními povstalci.

Podobný incident se stal loni začátkem prosince, kdy podle syrské strany izraelská armáda rovněž bombardovala vojenské letiště na damašském předměstí Mazza. Ani tehdy izraelská armáda útok nekomentovala.

Izrael do války v Sýrii nezasahuje s výjimkou úderů na vojenské konvoje hnutí Hizballáh, které má v Sýrii několik tisíc bojovníků. Hizballáh je v syrské válce spojencem syrské armády. Premiér Benjamin Netanjahu loni v dubnu přiznal, že izraelská armáda provedla několik desítek útoků na Hizballáh, aby mu zabránila vyzbrojit se pokročilými raketami, které by mohly ohrozit Izrael.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz