Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrská mise OPCW: čtvrtina továren prověřena, problémem jsou rebelové

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü | foto: Reuters

DAMAŠEK Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) už prověřili čtvrtinu z 20 míst spojených se syrským vojenským chemickým programem. Stanici BBC to řekl šéf této organizace Ahmet Üzümcü. Jeho skupina prý má obavy z toho, zda se jí podaří dostat se k provozům, které jsou na území ovládaném opozicí. Sýrie se dnes oficiálně připojí k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC).

Üzümcü poskytl rozhovor poprvé od minulého týdne, kdy jeho organizace získala Nobelovu ceny za mír. Řekl v něm, že vláda syrského prezidenta Bašára Asada s inspektory prozatím spolupracuje. OPCW má vyřadit z provozu továrny na výrobu chemických zbraní do 1. listopadu a do poloviny příštího roku pak mají být tyto zbraně zlikvidovány. Üzümcü zatím neví, jak se experti dostanou do těch výroben, které jsou na území ovládaném opozicí.

Vyzval znovu obě strany, aby misi OPCW nekladly překážky. Jedna z továren na území ovládaném opozicí je prý už bez personálu, ale zatím není jasné, zda se tam experti dostanou.

Porada expertů OPCW v hotelovém pokoji v Damašku. Vlevo vzadu Julian Tangaere, šéf syrské mise

Porada expertů OPCW v hotelovém pokoji v Damašku. Vlevo vzadu Julian Tangaere, šéf syrské mise

Nobelova cena - pomoc v nelehké situaci

K Nobelově ceně Üzümcü řekl, že je velkou morální pobídkou pro pracovníky OPCW. "Pracují ve velmi těžkých podmínkách v terénu. Tu cenu chápou jako ocenění své práce za minulých 16 let, ale také za tu, která je čeká v Sýrii. Je to ohromná vzpruha," řekl Üzümcü.

VÍCE ZDE:

OPCW vznikla v roce 1997 jako organizace, která má zajistit plnění úmluvy o zákazu chemických zbraní. Odborníci ale zatím nikdy nemuseli pracovat ve válečných zónách, jako je tomu nyní v Sýrii.

Syrské chemické zbraně se likvidují na návrh Ruska, které s touto nabídkou přišlo po srpnovém chemickém útoku u Damašku. Útok si vyžádal zřejmě stovky mrtvých, obviňují se z něj opozice a vláda navzájem. Sýrie souhlasila, že se připojí k CWC a umožní zlikvidovat svůj chemický arzenál.

Asad 12. září podepsal dekret o připojení k OPCW, do OSN dorazily všechny dokumenty nutné k tomu, aby Sýrie mohla přistoupit k úmluvě o zákazu chemických zbraní, 14. září. Podle zavedené praxe pak úmluva začne pro danou zemi platit za měsíc, pro Sýrii tedy dnes.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...