2. listopadu 2012 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syrští povstalci brutálně vraždí zajatce, dokazuje video

Voják syrské osvobozenecké armády v ulicích Aleppa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voják syrské osvobozenecké armády v ulicích Aleppa | foto: ČTK

DAMAŠEK Organizace ochránců lidských práv označily za šokující zprávu o vraždění zajatců, kteří padli do rukou syrské opozici u města Sarákib. Na internetu se objevilo video, na němž je vidět, jak bojovníci vraždí zajaté vojáky.

Opozice uchvátila Sarákib při čtvrtečních bojích a podle všeho tím mimořádně znesnadnila zásobování armády na severu státu. Pravost videa nelze ověřit. Na záběrech je vidět, jak povstalci zajatce bijí a kopou do nich, ačkoli někteří z nich už byli raněni. Pak je postříleli.

Amnesty International (AI) a Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) k tomu vydaly kritická prohlášení. Podle organizací jde o zásadní porušení mezinárodního práva. Ramí Abdar Rahmán z OSDH řekl, že nechápe, jak se mohou povstalci domáhat práv, když je sami takovým způsobem porušují.

Na video se můžete podívat zde:

Vojáci se po čtvrtečních bojích, při nichž utrpěli velké ztráty, stáhli z vesnic severně od Sarákibu. Armáda tím ztrácí kontrolu nad trasou, jíž zásobovala své oddíly v Aleppu. Sarákib leží 50 kilometrů jižně od tohoto střediska syrského severu a prochází jím nejen dálnice Damašek-Aleppo, ale také trasa spojující Aleppo se středomořskou Latákíjí.

Sarákib leží 50 kilometrů od Aleppa

Sarákib leží 50 kilometrů od Aleppa

Armádní konvoje, které se pokusí těmito trasami projet, budou terčem útoků povstaleckých oddílů. Vojsko zřejmě začne využívat vedlejší silnice, na nichž jsou konvoje zranitelnější než na hlavních trasách.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...