Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Tadić: Zabráníme nezávislosti Kosova

Svět

  8:39
BĚLEHRAD/PRAHA - Nová válka by byla katastrofální jak pro Srby, tak pro kosovské Albánce, ale i pro celý region, Evropu, Spojené státy a Rusko. Podle srbského prezidenta Borise Tadiče, který včera navštívil Českou republiku, by se proto otázka statusu Kosova měla vyřešit mírovou cestou. „Chceme se vyhnout jakémukoli násilí,“ dodal.

Problém Kosova. Pokud jedna strana získá všechno a druhá všechno ztratí, nepůjde o stabilní řešení, uvedl Boris Tadič. foto: ČTK

Český prezident Václav Klaus Tadiče ujistil, že Praha rozumí srbskému postoji - tedy že nezávislost Kosova je nepřijatelná. „Máme též svou vlastní historii a myslím, že celé této problematice rozumíme možná o kousek lépe než některé jiné země,“ uvedl po jednání se svým srbským protějškem Klaus.

Český prezident se sice vyhnul radikálním prohlášením, nicméně z jeho vyjádření vyplývá, že osamostatnění Kosova nakloněn není. „Když bude zvoleno jednostranné řešení, tak jeho důsledky budou dlouhodobě velmi negativní jak pro Srbsko, tak pro celý region, koneckonců i pro celou Evropu,“ zastal se Srbů Klaus. „Velmi bychom si přáli, aby řešení vzniklo dohodou, nikoli ve prospěch jedné a proti druhé straně,“ dodal. Současná jednání přirovnal s nadsázkou ke sportovnímu utkání, když uvedl, že „žádné řešení nemůže být deset nula pro jednu stranu, může být ale třeba šest pět“. Která ze stran by takto mírně zvítězila, však již neupřesnil. O budoucím statusu jihosrbské provincie se oficiálně jedná téměř dva roky. Rozhovory mezi oběma znepřátelenými stranami zatím k ničemu nevedly - kosovští Albánci odmítají zůstat v rámci Srbska, Srbové zase nechtějí nic slyšet o nezávislosti provincie.

Dělení Kosova je nejméně přijatelné
Zvláštní vyslanec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari zveřejnil již v březnu svůj plán na budoucí uspořádání Kosova. V něm sice slovo nezávislost přímo zmíněno nebylo, plán ale počítal s tím, že by si Kosovo vládlo samo. Již letos v létě tak měla o Kosovu rozhodovat Rada bezpečnosti, Rusko však dalo několikrát najevo, že jakoukoli snahu o nezávislost Kosova bude vetovat. Hlasování se tedy odložilo s tím, že se vyjde vstříc Srbům a pod dohledem takzvané trojky (USA, Ruska a EU) se bude dále jednat. Tato jednání by měla skončit 10. prosince. A kosovský premiér Agim Čeku se již nechal slyšet, že poté Kosovo vyhlásí nezávislost, ať již bude výsledek jednání jakýkoliv.

Jeho slova včera Boris Tadič razantně odmítl. „Takovýto druh prohlášení nepřispívá k jednání. Vypovídá to totiž o tom, že Priština nejedná o budoucím statusu Kosova, ale má již připravené své řešení,“ uvedl na dotaz LN srbský prezident. „Za druhé Srbsko nepřijme nezávislost Kosova a říkám to velice pokojně, ale také velice rozhodně,“ dodal s tím, že Srbsko využije všech legálních, politických i diplomatických prostředků k tomu, aby takovému jednostrannému vyhlášení nezávislosti zabránilo.

Konečné řešení statusu provincie tak zůstává i nadále nejasné. Na stole jsou ale tři varianty - Kosovo zůstane srbské, ale bude mít širokou autonomii, bude samostatné anebo bude rozděleno. Třetí možnost je však asi nejméně přijatelná. Není totiž jasné, kde vlastně dělit. Hranici mezi částmi, kde žijí Srbové a kde Albánci, totiž nelze přesně vymezit. „Přejeme si jednáním dosáhnout kompromisního řešení, které by bylo přijatelné pro obě strany, jak pro Prištinu, tak pro Bělehrad,“ řekl Tadič. Podle Klause je navíc důležité, aby konečné řešení vzešlo z jednání uvnitř země, nikoli aby bylo oběma stranám nadiktováno zvenku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!