Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyrgyzsko-tádžické střety pokračují po celé délce hranice. Prezidenti obou zemí jsou v Samarkandu

(zleva) Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev, tádžický prezident Emomali Rachmon, ruský prezident Vladimir Putin, prezident Turecka Tayyip Recep Erdogan, president Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov a uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev na společném summitu v uzbeckém Samarkandu. (15. září 2022) foto: Reuters

Klid zbraní, který v pátek vyjednali zástupci zástupci Kyrgyzstánu a Tádžikistánu nevydržel dlouho. Pohraniční stráž Kyrgyzstánu ale nedlouho poté uvedla, že Tádžikové opět ostřelují kyrgyzské vesnice.
  7:11aktualizováno  15:46

„Šéfové kyrgyzského a tádžického Státního výboru národní bezpečnosti (GKNB) se dohodli na klidu zbraní od 16:00 (místního času, 12:00 SELČ),“ oznámila dříve kyrgyzská kontrarozvědka. O pár hodin později kyrgyzská pohraniční stráž oznámila další palbu na své pozice.

Tádžické síly podle Kyrgyzstánu dnes na několika místech v hornatém regionu ostřelovaly kyrgyzské pozice z minometů, ale i z tanků a obrněných vozidel. Pod raketovým ostřelováním se ocitla provinční metropole Batken a tamní letiště. Podle Tádžiků opačná strana těžkými zbraněmi ostřeluje stanici pohraničníků a vesnice, zasaženo jich bylo okolo deseti.

Od středy, kdy obě strany ohlásily první incidenty, zahynuli nejméně tři lidé, napsala agentura Reuters. Na obou stranách jsou desítky zraněných.

Střety kvůli špatně vymezené hranici mezi oběma bývalými sovětskými republikami jsou časté. Země sdílejí přes 980 kilometrů dlouhou hranici, z níž oba státy dohodly a pevně stanovily jen asi 660 kilometrů. Obvykle se ale nepokoje rychle uklidní. Loni však málem vyústily ve válku.

Obě země hostí ruské vojenské základny a mají úzké vztahy s Moskvou. Ta je tento týden vyzvala k ukončení nepřátelství. Prezident Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov a prezident Tádžikistánu Imomali Rachmon se nyní účastní summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), který se koná v Uzbekistánu.

Ve čtvrtek se tam objevili spolu s řadou dalších vedoucích představitelů členských zemí na skupinové fotografii u večeře. Dnes se státníci shodli na nutnosti klidu zbraní a stažení vojáků, napsala kyrgyzská prezidentská kancelář.

V noci z pondělka na úterý také propukly násilnosti na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem, dalšími bývalými republikami Sovětského svazu. Na obou stranách po nich celkem zůstalo přes 200 obětí, a jsou tak nejkrvavější od roku 2020.

Autoři: ,

Byt  2+1
Byt 2+1

Šafaříkova, Hlinsko, okres Chrudim
2 390 000 Kč