Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajfun na Filipínách zabil stovky lidí

Svět

  9:59
MANILA - Tajfun Durian, který zasáhl Filipíny, zabil 338 lidí. K nejvíce postižené oblasti patří vesnice pod sopkou Mayon, asi 320 kilometrů jižně od Manily. Tajfun Durian nyní směřuje na sever.

Tajfun foto: Reprofoto

Bouře do blízkosti sopky Mayon dorazila ve čtvrtek rychlostí 225 kilometrů v hodině.  Silný déšť vyvolal sesuvy půdy ze svahů sopky. Bahno a kamení zavalilo několik vesnic. Richard Gordon z Červeného kříže řekl, že ve třech nejhůř postižených oblastech přišlo o život nejméně 388 osob, dalších 96 se pohřešuje. Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová dala příkaz, aby armáda pomohla zdravotníkům dostat se k zavaleným vesnicím.

Tajfun za sebou zanechal četné materiální škody, které postihly 14.000 lidí. Na mnoha místech přerušil dodávky elektřiny i lodní dopravu. V Manile byla odvolána školní výuka a mnoho lidí se přesunulo z pobřeží do výše položených míst.

Durian je čtvrtá ze silných bouří, které na Filipínách udeřily v minulých čtyřech měsících. Dnes poněkud zeslábla a z ostrova Mindoro míří nad Jihočínské moře. Podle předpovědí udeří na Filipínách do konce roku ještě jeden tajfun. Zářijová bouře Xangsane si v centru a na severu Filipín vyžádala 213 obětí.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat