Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajfun na Filipínách zabil už desítky lidí, tisíce obyvatel vyhnal z domovů

Svět

  7:58aktualizováno  15:02
MANILA - Tajfun Bopha si vyžádal již 43 mrtvých a přes 50 000 obyvatel Filipín opustilo své domovy. Na jihu bouře přerušila dodávky elektrické energie, vyvolala lokální záplavy a zastavila dopravu.

Tajfun Bopha, jižní Filipíny foto: Reuters

Z domovů kvůli bezpečnosti odešli obyvatelé pobřežních regionů, kde se očekávají nejhorší dopady tajfunu. Nejméně osm oblastí v jihofilipínských provinciích na ostrově Mindanao je bez proudu a část provincie Agusan del Sur trápí záplavy.

Temné mraky nad Manilou

"Nad Manilou jsou černá mračna, jinak je ale vše v naprostém normálu. Tajfun by měl do filipínské metropole dorazit až na konci pracovního týdne. Bopha je šestnáctým tajfunem v řadě a sezónu tropických cyklón by měl uzavřít," popsala serveru Lidovky.cz. česká ambasáda v Manile.

Vyjádření filipínského prezidentaV pondělí filipínský prezident Benigno Aquino vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby se uchýlili do bezpečí a varování před bouří brali vážně.

"Mohl by to být nejsilnější (tajfun), který zemi letos zasáhl," řekl Aquino. "Můžeme ale minimalizovat škody a ztráty na životech, pokud si navzájem pomůžeme."

Opatření před tajfunem

Bouře udeřila v jižní provincii Davao Oriental v úterý časně ráno a prozatím neoslabila. Meteorologové hlásí, že ji doprovází větry o rychlosti 179 kilometrů v hodině, v nárazech pak až 210 kilometrů v hodině. Tajfun Bopha doprovází 600 kilometrů široký pás s deštěm.

Kvůli nepřízni počasí bylo zrušeno přes 80 domácích letů. Armáda již v předstihu rozmístila záchranná a pátrací plavidla. Úřady nařídily menším lodím a trajektům, aby se kvůli lijákům a až čtyřmetrovým vlnám nevydávaly na plavby podél ohroženého východního pobřeží.

Tajfuny na Filipínách

Filipíny ročně zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, z nichž některé mají smrtící následky. Bopha je letos zatím šestnáctým. V srpnu zahynulo téměř 100 lidí a více než milion obyvatel musel opustit domovy kvůli silným záplavám způsobeným sérií bouří.

Loni Filipíny zasáhlo 19 tajfunů, z nichž deset bylo ničivých. Celkem si vyžádaly více než 1500 obětí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!