28. února 2011 11:37, aktualizováno  12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajné osvobozovací mise: Britové se z Libye vrátili v prostříleném letadle

Evakuace cizinců letounem německého Bundeswehru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakuace cizinců letounem německého Bundeswehru. |

TRIPOLIS Díky tajným evakuačním misím vysvobodily Velká Británie a Německo z Libye stovky cizinců, a to včetně zbylých Čechů. Tajné vojenské mise ukazují, že západní země jsou připraveny nebrat ohled na územní nedotknutelnost Libye, jestliže je v sázce bezpečnost jejich občanů. Jedno z britských vojenských letadel se ale vrátilo s prostřeleným trupem..

Už v sobotu britské zvláštní síly vyvedly z libyjské pouště 150 zaměstnanců ropných společností. V neděli následovala tři letadla, která evakuovala dalších sto padesát lidí.

Po jednom ze strojů královského letectva ale z pouště stříleli vzbouřenci. Podařilo se jim prostřelit trup stroje, nikomu z cestujících se ale naštěstí nic nestalo, uvedla agentura AFP.

"Můžeme potvrdit, že během evakuace britských občanů z libyjské pouště utrpěl letoun typu Hercules C130 poškození menších rozměrů způsobené ručními palnými zbraněmi", potvrdil AFP mluvčí britského ministerstva obrany.

Eavkuace britských občanů z Libye.

Díky maďarskému leteckému speciálu se v neděli z Tripolisu do Budapešti dostalo pět zaměstnanců českého velvyslanectví a ještě jeden český občan.

Během dne se podařilo také evakuovat šest českých turistů z města Sabha v centrální části Libye. Dalších jedenáct českých občanů odjelo britskou fregatou Cumberland na Maltu.

Německov neděli z Libye evakuovalo 132 lidí rovněž v tajné operaci německého vojenského letectva.. Evakuováno prý bylo 22 Němců a 112 občanů dalších zemí na řecký ostrov Kréta. Dalších 18 Němců prý zachránila britská armáda v sobotu. Asi stovka Němců stále zůstává v Libyi.

Letadly i po moři
Další státy organizují ještě větší evakuace s pomocí lodí. Pro více než tisícovku osob dnes k libyjským břehům připlul trajekt najatý Ruskem. Na Krétu dnes dorazily další tři lodě se zhruba 4200 lidmi, převážně Číňany, ale také s Bangladéšany a Vietnamci z východolibyjského Benghází, které ovládá opozice. Dalších dva tisíce Číňanů je na Krétě očekáváno v pondělí.

Přeplněná odletová hala na letišti v Tripolisu.

Tisícovky cizinců na odvoz stále čekají hlavně v libyjské metropoli Tripolisu, kterou se ještě povstalcům nepodařilo ovládnout.

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.