Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Taliban je před branami Kábulu, městu vládne strach

Svět

  10:28
KÁBUL - Od dob vlády Talibanu se v afghánské metropoli mnohé změnilo. Vybombardované ruiny nahradily patrové činžovní domy a vily, počet obyvatel je pětinásobný a dopravní zácpy všudypřítomné. Hlavní ulice lemují obchody s mobilními telefony a počítači a salony krásy. Letos v zimě je ale Kábul jiný.

Afghánský policista na místě, jež se stalo obětí útoku Talibanců. foto: Reuters

Téměř každý Evropan město nadobro opustil, odjeli i mnozí Afghánci odhodlaní žádat v cizině o azyl, napsala v reportáži z Kábulu reportérka listu The Washington Post Pamela Constableová.

Chlapec u dějiště masakru - budovy školy v pákistánském Péšávaru.
Pákistánští školáci se modlí za oběti úterního masakru.
Pákistánský voják zabitý v přestřelce s ozbrojenci Talibanu.
Pákistánští vojáci před zásahem proti ozbrojencům z Talibanu.

Staří přátelé, většinou experti mezinárodních organizací, buď odjeli nebo žijí pevně uzamčeni v pečlivě střežených objektech. Od svých bezpečnostních poradců dostali radu, aby se vyhnuli veřejným místům. Nemohou tak ani navštívit projekty, které sponzorují.

Taliban je zpátky. Tentokrát nikoli v osobě upjatého úředníka vydávajícího víza západním novinářům v letech 1996-2001, ale jako chladnokrevný válečník agresivně útočící na hlavní město od září, kdy se ujala úřadu nová afghánská civilní vláda.

K TÉMATU:

Městu vládne strach

Ozbrojenci během minulých dvou měsíců zaútočili na mnoho západních symbolů v Kábulu - humanitární agentury, hotely, kulturní centra. Varovali, že budou se západními civilními projekty nakládat stejně jako s ozbrojeným nepřítelem. Navzdory vnějšímu městskému ruchu je atmosféra napjatá a vystrašená. Během několika uplynulých týdnů se v kábulských ulicích neobjevil jediný Evropan.

ČTĚTE TAKÉ:

Vidět nejsou dokonce ani ve světlem zaplavených supermarketech, kde je pro západní zákazníky připravena pražená kukuřice, potrava pro kočky nebo plísňový sýr. Cizinci zmizeli z obchodů se starožitnostmi, kde obvykle popíjeli zelený čaj a dlouze smlouvali o ceně modravých afghánských polodrahokamů, modlitebních koberců s výjevy z dob sovětské intervence nebo kočovnických oděvů zdobených brokátem. Nejsou ani v antikvariátech, z nichž některé se specializují na anglicky psanou produkci a nabízejí i kávu a wifi.

Nefungující taxislužba a spousta dolarů

Před kábulskými bankomaty nejsou poprvé žádné fronty a dolarů je v nich dostatek. Kdysi vzkvétající taxislužba je mrtvá. Ani novoroční oslavy, mezi cizinci žijícími v Kábulu obvyklé, neproběhly ve městě jako jindy. Bylo jich méně, byly méně hlučné a více střežené. Každá oslava může být snadným terčem Talibanu a oslavovat vlastně není co.

S koncem roku 2014 jednotky NATO oficiálně Afghánistán opustily a nová vláda se nedokázala shodnout na svém složení. Útočníci stojí před branami Kábulu. Jaro možná přinese změnu, ale teď se zdá rozumné zachovat ostražitost a být co nejméně viditelný, píše v reportáži The Washington Post.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat