Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pentagon by mohl koordinovat údery proti IS s Tálibánem, připustil americký generál

Viditelně rozčarovaný šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mark Milley, který přiznal, že se nečekalo, že afghánská armáda tak snadno zkolabuje pod náporem Tálibánu. (18 srpna 2021) foto: Reuters

Spojené státy možná budou muset koordinovat s Tálibánem veškeré budoucí údery v Afghánistánu proti tamním bojovníkům Islámského státu a dalším organizacím, připustil ve středu americký generál Mark Milley. Tálibánu se nyní dostává překvapivých sympatií u americké krajní pravice, která jej vnímá jako spojence v boji proti americkému liberalismu.
  14:43

Pentagon uspořádal dva dny po oficiálním ukončení evakuací z Afghánistánu, kde po překvapivé a bleskové ofenzivě převzalo moc radikální hnutí Tálibán, tiskovou konferenci. „Američané a jejich spojenci vypravili z kábulského letiště od 13. srpna celkem 778 evakuačních letů, na jejichž palubě bylo 124 334 lidí. Téměř 6 000 z nich byli Američané,“ uvedl na ní generál Milley.

Tálibán je podle Milleyho osobní zkušenosti „bezohledná skupina“ a teprve v budoucnu se „ukáže, zda se změní či nikoliv“. Ministr obrany Lloyd Austin, který se tiskové konference rovněž zúčastnil, se k budoucím vztahům s Tálibánem odmítl konkrétně vyjádřit. Evakuaci z Kábulu označil za „historickou operaci, která ukončila poslední misi americké války v Afghánistánu“. 

Americké síly působily v asijské zemi po dvě desetiletí.

Generál Milley spolu s ministrem Austinem také obhajovali útok amerického dronu v Afghánistánu, při němž zemřelo několik civilistů. Podle generála civilisty zabily sekundární výbuchy, což dokazuje, že v zasaženém autě byly výbušniny. „Dodrželi jsme postupy. Byl to oprávněný útok,“ prohlásil Milley.

„Spojené státy zvažují nyní všechny možnosti a cesty, jak nadále pomáhat Američanům s jejich odchodem z Afghánistánu,“ uvedla náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Pokud to bude v zájmu USA a jejich spojenců, je Washington podle ní připraven jednat i s Tálibánem.

31. srpna 2021

„Nebudeme je soudit podle jejich slov, ale podle činů. Vzhledem k minulosti mají co dokazovat. Mohou ale také hodně získat, pokud se jim podaří spravovat Afghánistán lépe, než když byli naposledy u moci,“ prohlásila náměstkyně amerického ministra zahraničí.

Krajní pravice s Tálibánem sympatizuje

Vítězství Tálibánu v Afghánistánu vyvolalo v USA nečekanou vlnu příznivých ohlasů u některých krajně pravicových skupin, které jej vnímají prizmatem kulturní války. Ačkoliv se otevřeně staví proti islámskému terorismu a opakovaně vyjadřují nedůvěru muslimům ve Spojených státech a Evropě, u afghánského islamistické hnutí ale oceňují jeho postoje k ženám, židům či homosexuálům.

Úřad pro zpravodajství a analýzu ministerstva vnitra zaznamenal v posledních týdnech nárůst příspěvků na online platformách využívaných protivládními a ultrapravicovými skupinami, které označují vítězství Tálibánu za model pro občanskou válku v USA. Zároveň se ale objevují i mnohá varování, že afghánští uprchlíci jsou dalším krokem k nahrazení bílé rasy, uvedl šéf úřadu John Cohen.

Tálibán už kontroluje letiště v Kábulu. Vyhráli jsme válku, prohlašuje

„Myslím si, že islám je nebezpečný. Ale tito farmáři a jen minimálně vycvičení muži bojovali, aby od globohomo (urážlivý výraz pro „globalisty“, poznámka redakce) získali zpět svou zemi,“ oceňuje situaci jeden příspěvek na účtu antisemitské skupiny Proud Boys. „Kdyby bílí lidé na Západě měli stejnou odvahu jako Tálibán, nevládli by nám v současnosti židé.“

Podle Megan Squireové, profesorky informatiky z Elon Univerzity v Burlingtonu, se v online prostoru objevují i další pochvalná vyjádření ohledně omezování práv žen Tálibánem. Mezi částmi krajní pravice v USA se objevují výzvy k zavedení „bílé šaríi“, kdy by i americké ženy měly podléhat přísným pravidlům podobným těm, které zavedl během své první vlády Tálibán vůči afghánským ženám.

V kontextu kulturní války někteří komentátoři vyzdvihují Tálibán i jako zástupce konzervatismu a odpůrce liberálních hodnot. „Tálibán je konzervativní, náboženská sila. USA jsou bezbožné a liberální. Porážka americké vlády v Afghánistánu jednoznačně pozitivní vývoj,“ napsal Nicholas J. Fuentes, bývalý YouTuber hlásící bílou nadřazenost, který má úzké vazby na republikánského kongresmana Paula Gosara.

Fuentes je jedním z hlavních podporovatelů zteče Kapitolu radikálními příznivci exprezidenta Donalda Trumpa. Podle listu Politico od hashtagem „jeden zápas“ se vyskytují příspěvky, které zveřejňují fotky z Kapitolu vedle obrázku Tálibánců v afghánském prezidentském paláci jakožto spolubojovníky proti liberálním hodnotám.

I více mainstreamoví protrumpovští sympatizanti vnímají nyní vítězství Tálibánu jako důkaz selhání feministické liberální politiky. „Nejsou nenávistní vůči vlastní maskulinitě. Nemyslí si, že je toxická. Mají rádi patriarchát,“ uvedl na adresu Tálibánců po pádu Kábulu známý konzervativní moderátor stanice Fox News Tucker Carlson. „Je možné, že jsme selhali v Afghánistánu proto, že celý náš neoliberální program je směšný,“ dodal.

30. srpna 2021

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!