Jmenovec Mahsúda slíbil, že své tvrzení během dvou či tří dnů doloží videonahrávkou. Hakímulláh Mahsúd, který stojí v čele bojovníků Talibanu na několika kmenových územích, podle BBC označil zprávy o smrti svého šéfa za "směšné". Tvrdí, že jde o výmysly z dílny zpravodajských služeb.
Podle informací získaných pákistánskou vládou nicméně vypukl boj o vedení Talibanu právě mezi Hakímulláhem Mahsúdem a Valím Rahmánem.
"Máme informaci, že jeden z nich byl zabit. Kdo byl zabit, budeme schopni říci až později po potvrzení," prohlásil ministr vnitra Rahmán Málik.
Pákistánské zpravodajské televize přinesly nepotvrzené zprávy, že zabit byl Hakímulláh Mahsúd, a to na shromáždění, které mělo rozhodnout, kdo se stane nástupcem Baitulláha Mahsúda.
Údajnou smrt Baitulláha Mahsúda v noci na pátek oznámil pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší. Informace ovšem zatím nebyla ověřena z nezávislých zdrojů a nepotvrdily ji ani Spojené státy, třebaže Mahsúd byl prý zabit při náletu amerického bezpilotního letounu.
Konkrétní důkazy o smrti chybějí
"Je téměř jisté, že je mrtvý. Několik vládních agentur to oznámilo, jeho vlastní lidé to řekli, jsou tam lidé, kteří byli na pohřbu a jsou svědci pohřbu," tvrdil Šáh Mahmúd Kureší o Baitulláhu Mahsúdovi. Připustil ovšem, že konkrétní důkazy chybějí; pákistánské úřady proto vyslaly experty, kteří se mají pokusit ověřit vše na místě.
Baitulláh Mahsúd byl údajně zabit v Jižním Vazíristánu při raketovém útoku na dům, v němž pobýval; zahynula prý i jedna z jeho manželek a dva osobní strážci. V pátek tyto informace označil za pravdivé Mahsúdův pomocník a vojenský velitel Kafaját Ulláh. Zpráva o smrti Baitulláha Mahsúda nicméně vyvolává pochybnosti mimo jiné proto, že šéf pákistánské větve Talibanu byl v minulosti již několikrát označen za mrtvého.
Pákistánští představitelé doufají, že po odstranění Mahsúda nastane uvnitř Talibanu mocenské soupeření jednotlivých frakcí a že bojová činnost hnutí zeslábne.
Asi pětatřicetiletý Mahsúd, který je spojencem teroristické sítě Al-Káida, je v Pákistánu považován za nejnebezpečnějšího teroristu. Za šéfa pákistánského Talibanu se prohlásil koncem roku 2007, kdy pod svým vedením shromáždil 13 různých frakcí na severozápadě země.
Jeho bojovníci, jejichž počet se odhaduje až na 20.000, prý stojí za vlnou sebevražedných útoků v Pákistánu i za útoky na zahraniční síly v sousedním Afghánistánu. Mahsúd je obviňován i z organizace atentátu, při němž v prosinci 2007 v Islámábádu zemřela pákistánská expremiérka Bénazír Bhuttová.
Washington vypsal na Mahsúdovu hlavu odměnu pět milionů dolarů (přes 90 milionů korun) a Islámábád dalších 615.000 dolarů (přes 11 milionů korun).
Výzvědné služby v pátek tvrdily, že v Jižním Vazíristánu se už sešli představitelé Talibanu, aby vybrali Mahsúdova nástupce. Za nejpravděpodobnějšího kandidáta je označován právě Hakímulláh Mahsúd, který dnes zprávu o smrti Baitulláha Mahsúda popřel.