28. června 2019 11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Těhotná Američanka přišla při střelbě o nenarozené dítě. Teď čelí obvinění z jeho zabití

(ilustrační snímek) Policie v USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Policie v USA. | foto: Shutterstock

MONTGOMERY Mladá žena v americkém státu Alabama čelí obžalobě ze zabití poté, co ji loni při hádce a následné potyčce jiná žena postřelila a ona kvůli tomu potratila. Informovala o tom některá světová média. Policie argumentuje tím, že nastávající matka spor začala a ohrozila život svého nenarozeného dítěte.

Sedmadvacetiletá Marshae Jonesová se loni v prosinci dostala do konfliktu před obchodem v alabamském městě Pleasant Grove s o čtyři roky mladší Ebony Jemisonovou, údajně kvůli otci dítěte, jež Jonesová čekala. Byla v pátém měsíci těhotenství. Hádka vyeskalovala, když Jemisonová na Jonesovou vystřelila a zasáhla ji. Těhotná byla odvezena do nemocnice, kde podstoupila operaci, plod se však lékařům zachránit nepodařilo. Původně byla ze zabití obviněna střelkyně, později bylo obvinění staženo. Obě ženy jsou černošky.

„Jedinou obětí bylo nenarozené dítě. Byla to jeho matka, kdo rvačku, která vedla k jeho smrti, začal a pokračoval v ní,“ řekl v prosinci Danny Reid z policie v Pleasant Grove. Dodal, že nenarozené dítě je odkázané na ochranu matky a Jonesová se proto kvůli svému stavu neměla pouštět do zbytečných potyček.

Ve středu byla Jonesová zatčena kvůli podezření ze zabití, ve čtvrtek z vězení odešla po zaplacení kauce 50 tisíc dolarů (asi 1,1 milionu korun).

Kritika aktivistů

Aktivisté za práva žen justiční orgány v Alabamě kvůli obžalobě Jonesové kritizují. Nadace Yellowhammer Fund slíbila, že jí poskytne právní pomoc. „Dnes je Marshae Jonesová obžalovaná za zabití kvůli tomu, že byla těhotná a byla postřelena během hádky s osobou, která měla zbraň,“ citovala BBC ředitelku nadace Amandu Reyesovou. „Zítra to bude další žena černošského původu třeba kvůli tomu, že si během těhotenství dala drink. A pak další třeba za to, že se jí nedostalo dostatečné péče v těhotenství,“ uvedla Reyesová.

The New York Times k tomu napsal, že Alabama je jedním z 38 států, kde jsou plody považovány za oběti násilných činů spáchaných na těhotných. Americká unie občanských práv nedávno zažalovala Alabamu za to, že pod hrozbou trestu až 99 let zakázala provádět prakticky všechny interrupce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!