Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nepokoje uvnitř Tel Avivu. Skupiny migrantů házely kameny i na izraelskou policii

V Tel Avivu se střetly skupiny migrantů z Eritreje, útočí i na policisty. (2. září 2023) foto: ČTK

Nejméně 114 lidí včetně 30 policistů bylo v sobotu zraněno v Tel Avivu při střetech mezi znesvářenými skupinami eritrejských imigrantů, z nichž někteří útočili i na policii. Počet zraněných ještě může vzrůst, ale podle policie je již situace pod kontrolou. Podle jednoho z policejních důstojníků policie násilnosti očekávala, ale ne v takovém rozsahu.
  16:12aktualizováno  17:30

Informoval o tom server The Times of Israel (ToI).

Izraelští policisté uvedli, že se snažili dvě znesvářené skupiny Eritrejců rozehnat slzným plynem, ale i střelbou do vzduchu, protože měli obavy o svůj život. Podle ToI není jasné, zda měli střelné zbraně i Eritrejci. Na videích zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět dvě skupiny emigrantů, které na sebe házejí kameny a bijí se holemi.

Na některých záběrech je vidět, jak hází kameny i na policisty. Na fotografiích jsou vidět také zničená policejní auta a poničené předzahrádky místních restaurací.

„Byli jsme velmi překvapeni takovým násilí, podobné scény vídáme na Západním břehu,“ citoval deník Haarec jednoho z policistů, který připomněl izraelsko-palestinské střety okupovaném Západním břehu. Jeden z eritrejských emigrantů deníku Haarec řekl, že neúspěšně žádali policii, aby zrušila sobotní akci organizovanou eritrejskou ambasádou. Ta chtěla oslavit 30. výročí nezávislosti africké země.

Majitel podniku v blízkosti sobotních střetů sdělil zpravodajskému webu Ynet, že když přijel na místo, vypadalo to tam jako „ve válečné zóně“.

Podle policie bylo při střetech mezi příznivci a odpůrci eritrejské vlády zatčeno 39 podezřelých, v ulicích už ale opět vládne klid. Policisté dále dohlížejí na pořádek a k návratu Eritrejců do jejich domovů využívají autobusy.

Tel Aviv zažil střety mezi eritrejskými příznivci vlády africké země a jejími odpůrci v minulých letech už vícekrát. Izraelské úřady při udělování azylu nerozlišují, zda jsou eritrejší migranti ve své zemi pronásledováni kvůli kritice režimu, či jsou vládními stoupenci. Mnozí chudou zemi opustili z ekonomických důvodů. V Izraeli žije asi 25 000 Eritrejců, kteří tvoří většinu afrických žadatelů o azyl v Izraeli, jichž je podle ToI něco přes 30 000.

Eritrea vznikla před 30 lety vyhlášením nezávislosti na sousední Etiopii a od té doby má stále stejného prezidenta, Isajase Afewerkiho. Tato chudá východoafrická země ležící u Rudého moře, v níž žije odhadem čtyři až sedm milionů obyvatel, je někdy označována jako „Severní Korea Afriky“.

V Eritreji je totiž legální jen jedna politická strana, neexistuje tam svoboda slova a pro legální opuštění země je nutné povolení úřadů. Asi polovina Eritrejců jsou křesťané a polovina muslimové.

Autoři: ,

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...