12. května 2014 7:24, aktualizováno  11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Separatisté v Doněcku a Luhansku se jasně vyslovili pro samostatnost

Členové místní volební komise přepočítávají hlasovací lístky v ukrajinském regionu Doněck  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové místní volební komise přepočítávají hlasovací lístky v ukrajinském regionu Doněck | foto: Reuters

KYJEV Pro samostatnost Doněcké oblasti se v nedělním separatistickém referendu vyslovilo přes 89 procent lidí při volební účasti téměř 75 procent. V Luhanské oblasti hlasovalo pro vlastní sebeurčení dokonce 96 procent lidí. Účast voličů tam podle předsedy místní volební komise překročila 80 procent. Separatisté chtějí po oznámení výsledků vytvořit vlastní státní orgány.

Doněčtí obyvatelé odpovídali na otázku "Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?" Podle šéfa komise Romana Ljagina zvolilo možnost "ano" 89,07 procenta lidí, zatímco pro "ne" se rozhodlo 10,19 procenta. Volební účast podle něj dosáhla 74,87 procenta. Kvůli absenci nezávislých pozorovatelů nelze výsledky ověřit. 

Podle místopředsedy luhanské volební komise Alexandra Malychina budou konečné výsledky referenda k dispozici po 10:00 hodině SELČ. "Dokončeno není sčítání hlasů v severních okresech Luhanské oblasti, kde Národní garda během hlasování blokovala volební místnosti s použitím obrněných transportérů," oznámil novinářům. V oblastním centru Luhansku se k urnám údajně dostavilo 70 procent oprávněných voličů, celkem v Luhanské oblasti kolem 81 procent.

Nedělní hlasování doprovázely ozbrojené střety, chaotická organizace a neregulérnosti. V Krasnoamerjsku ležícím 30 kilometrů severozápadně od Doněcka došlo podle agentury ITAR-TASS k obsazení hlasovacích středisek proruskými radikály. Před budovou radnice se poté shromáždil dav, do nějž podle AP začali střílet ukrajinští vojáci.

Během střelby zemřel ve městě Krasnoarmejsk nejméně jeden člověk a další byl zraněn. Vůdce proruských separatistů prohlásil, že po vyhlášení výsledků referenda bude považovat ukrajinské vojáky za cizí okupanty.   

Propagandistická fraška, říká Turčynov

Prozatímní ukrajinská vláda v Kyjevě označila separatistická referenda za zločineckou frašku v režii Ruska. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov pohrozil proruským separatistům, že hlasování budou krokem do propasti, a upozornil, že Kyjev jejich výsledky neuzná.

"Hlasování pod hlavněmi samopalů nebude právně závazné," řekl prezident. "Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným, než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů," dodal.

Referend se navíc podle Turčynova zúčastnila nanejvýš třetina oprávněných voličů. V Luhanské oblasti se do hlasování 24 procent oprávněných voličů, v Doněcké oblasti ne víc než 32 procent, uvedl prezident.

Na východě Ukrajiny začala v neděli ráno sporná referenda o samostatnosti...

Referendum o samostatnosti.

Vyhlášení nezávislosti Doněcké a Luhanské oblasti bude mít podle Turčynova ničivé následky pro tamní ekonomiku, což se negativně odrazí na životě místních obyvatel. "Referenda zinscenovalo ruské vedení, jehož cílem je totálně destabilizovat situaci na Ukrajině, zmařit prezidentské volby a svrhnout státní moc," konstatoval prezident. "Tato propagandistická fraška nebude mít žádné právní následky kromě trestní odpovědnosti jejích organizátorů," poznamenal.

Ukrajinská vláda bude ale podle Turčynova "vést dialog s těmi lidmi na východě Ukrajiny, kteří nemají krev na rukou a jsou odhodláni hájit své cíle a svá přesvědčení zákonnými prostředky".

'Bandy vyškolené Ruskem'

Své stanovisko k referendu v Doněcké a Luhanské oblasti dnes zveřejnilo i ukrajinské ministerstvo zahraničí. Hlasování je podle něj dílem teroristických band vyškolených a vyzbrojených v Rusku. Právně je referendum podle ukrajinské diplomacie "nicotné", protože jeho organizátoři vědomě porušili ukrajinskou ústavu a ignorovali i výzvy ukrajinské vlády a mezinárodního společenství.

"Většina ukrajinských obyvatel Doněcké a Luhanské oblasti nepodléhá těmto zlovolným akcím a zločinných 'hlasovacích lístků' se nedotkla," uvádí se v prohlášení.

Nedělní referenda odsoudily také Evropská unie a Spojené státy. Vyjádřily rovněž obavy z možného rozpoutání občanské války na ukrajinském území.  

Klíčový den pro budoucnost Ukrajiny

Po referendech čeká Ukrajinu klíčový den, během nějž se ukáže, jakým směrem se bude vyvíjet budoucnost země. Rozhodující bude, jak na výsledky zareaguje ukrajinská vláda, její západní spojenci a také Rusko, ale i sami separatisté.

Vůdce doněckých separatistů Denis Pušilin v neděli prohlásil, že oblast co nejdříve po zveřejnění výsledků ustaví svou vládu a další správní orgány. "Všechny vojenské jednotky na našem území budou po vyhlášení výsledků považovány za nelegální a označeny za okupanty," řekl.

Referendum na východě Ukrajiny: bez plenty a s průhlednou urnou:

Ukrajinský prezidentský úřad naproti tomu oznámil, že vládní jednotky dál pokračují v "protiteroristické operaci" zaměřené proti ozbrojeným separatistům a že se tato operace v některých oblastech východní Ukrajiny dostala do své závěrečné fáze.

Představitelé mnoha evropských zemí a USA předem upozorňovaly, že neústavní referendum neuznají. Situaci bude v Kyjevě řešit prezident EU Herman Van Rompuy. Rusko bylo ve svých vyjádřeních dosud poměrně opatrné a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že prezident Vladimir Putin se k referendu vyjádří teprve poté, co zanalyzuje jeho výsledky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz