18. srpna 2017 17:14, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teror mohl být strašnější. Chtěli naložit kamion výbušninami, ale nesehnali ‚řidičák‘ a explodovaly jim bomby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 74Diskuse
Výbuch srovnal v Alcanaru dům se zemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch srovnal v Alcanaru dům se zemí. | foto: Repro RTVE

BARCELONA/PRAHA Ve Španělsku podle všeho v posledních dnech udeřila velká buňka či síť buněk Islámského státu. Útoky dodávkou narážením do lidí však nebyly podle zdrojů deníku NY Times hlavním plánem teroristů. Původně chtěli zaútočit s pomocí těžkého nákladního auta a velkého množství výbušnin.

Policie i katalánská vláda potvrdili, že útok v Barceloně a útok v Cambrils mají spojitost se středeční explozí, která srovnala se zemí dům ve městě Alcanar.

Podle zdrojů expertky na Islámský stát z NY Times (NYT) Rukmini Callimachiové měli teroristé tři plány - A, B a C. Plánem bylo najmout si velké nákladní auto či kamion a naložit ho výbušninami. Pak s ním chtěli narazit do davu lidí a odpálit bomby. Nasvědčuje tomu i svědectví ze španělské půjčovny aut, útočníci se právě pokoušeli najmout velké auto. IS vyzývala k útoku nákladními auty už před dvěma lety ve svých propagandistických časopisech.

Podle místních zdrojů jsou na místě desítky zraněných.
Policisté hlídají místo, kde jejich kolegové postříleli pět teroristů.

Jenže tenhle plán podle zdroje NYT blízkému vyšetřování selhal z toho důvodu, že terorista nebyl schopný sehnat řidičský průkaz na těžký „náklaďák“. Proto se rozhodli místo kamionu použít dvě dodávky. I ty chtěli naložit trhavinami.

Jenže i tenhle plán nevyšel. Ve středu večer totiž došlo k výbuchu domu v katalánském městě Alcanar. Exploze srovnala dům se zemí a poškodila i okolní budovy. Zemřel jeden člověk, dalších šest bylo zraněno. Policie se nejdříve domnívala, že šlo o výbuch plynu. Podle trosek však vyšetřovatelé zjistili, že v domě bylo nejméně 20 plynových lahví, ze kterých teroristé vyráběli bomby.

Zřejmě právě při přípravě bomb došlo k explozi. Z trosek domu, v kterém teroristé pobývali několik měsíců, vytáhli hasiči mrtvého muže a ženu v kritickém stavu. Dalšími zraněnými jsou podle policie sousedé.

Exploze byla slyšet mnoho kilometrů daleko. „S několika přáteli jsme večeřeli, když jsme pocítili masivní výbuch - světla zhasla a okna se roztřásla,“ citoval deník El País Elliane Fernandezovou, Francouzku žijící v Alcanaru. Při explozi byl na hlavě zraněn její manžel a odvezen do nemocnice, lehce zraněný je i její bratranec. Sousedy v domě, který explodoval, neznali.

Když tedy selhal plán A i B, vymysleli teroristé plán C. Dvěma menšími auty chtěli narážet do lidí v Barceloně a později v Cambrils. V Barceloně zemřelo 14 lidí a 130 bylo zraněno, v Cambrils zemřela jedna žena a 5 lidí je zraněných. V Cambrils nedošlo k větším ztrátám jen proto, že policisté pět teroristů brzy postříleli.

Forenzní experti pracuje na místě, kde zahynulo nejméně 13 lidí a přes sto bylo...

Forenzní experti pracuje na místě, kde zahynulo nejméně 14 lidí a přes sto bylo zraněno. V pozadí jedna z obětí.

Město Cambrils a sousední město Salou mají pro džihádisty signifikantní význam. V Salou se 9. června 2001 při klíčové schůzce setkal Muhammad Atta, „mozek“ čtyř teroristických buněk al-Káidy, která stály za útokem 9/11 na New York a Pentagon, s Rámzím bin aš-Šíbhem. Ten přivezl Attovi příkazy od velení al-Káidy, možná samotného Usámy bin Ládina. Už dříve žil Aš-Šíbh s Attou v jednom bytě v Hamburku.

Muhammad Atta, „mozek“ teroristických buněk 9/11¨.

Atta ráno 11. září 2001 nastoupil v Bostonu do letu American Airlines číslo 11 směřujícího do Los Angeles. Po 15 minutách spolu s dalšími čtyřmi teroristy letoun unesl a v 8.46 s ním narazili do severní věže Světového obchodního centra. Odstartovali tím největší teroristický útok moderních dějin.

Aš-Šíbha chytili Američané v létě 2002 a zjistili mj., že byl zapojený i do útoku v Adenu na americký torpédoborec USS Cole, po kterém 12. října 2000 zemřelo 17 Američanů a dalších 39 bylo zraněno. Aš-Šíbh byl umístěn v několika tajných věznicích CIA, nyní pobývá na Guantánamu, kde stále čeká na soud.

Otvor po výbuchu dvou sebevražedných teroristů u USS Cole.

Otvor po výbuchu dvou sebevražedných teroristů u USS Cole.

Podle španělských protiteroristických expertů je právě oblast kolem Cambrils a Salou centrem saláfismu. Komplexita příprav současných útoků podle Callimachiové napovídá, že jde spíše o celou teroristickou síť, než jednu buňku. Mezi mrtvými v Cambrils je i řidič dodávky, který útočil v Barceloně.

  • 74Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz