Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Teroristé chtěli 13. listopadu 2015 zaútočit také v nizozemském Amsterodamu

Svět

  13:10
BERLÍN - Teroristé chtěli loni 13. listopadu vedle Paříže zaútočit také v Amsterodamu, uvedl deník Welt am Sonntag. Proč se tak nestalo, není zatím jasné. Při teroristických útocích v Paříži zahynulo přesně před rokem 130 lidí. Všech devět útočníků přijelo do Evropy maskovaných jako uprchlíci. Islámský stát své bojovníky na splynutí s běženci podle německé tajné služby cíleně připravuje.

Teroristické útoky v Paříži. foto: Reuters

Německý list s odvoláním na vyšetřování uvedl, že v počítači atentátníků z Bruselu, kteří zaútočili letos v březnu, se našel diagram, který ukazuje jednotlivé skupiny teroristů z Paříže.

Pařížský Bataclan vzkřísil koncert Stinga. ‚Byl oslavou života’

Na schématu je vedle „francouzské skupiny“, která napadla hudební klub Bataclan, a „irácké skupiny“, jež útočila u fotbalového stadionu Stade de France, také „skupina metro“ a „skupina letiště“. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že „skupina metro“ měla zaútočit na pařížskou podzemní dráhu, zatímco „skupina letiště“ na vzdušný přístav Schiphol v Amsterodamu.

Dvojice podezřelých, která je ve vazbě v Belgii, 13. listopadu 2015 skutečně odjela autobusem z Paříže do Amsterodamu, kde se pod falešnou totožností ubytovala v hotelu v bezprostřední blízkosti letiště. Proč nakonec k útoku nedošlo, není podle deníku zatím zřejmé.

Zásah záchranných jednotek po útoku v koncertní síni Bataclan zachytil...
Zásah záchranných jednotek po útoku v koncertní síni Bataclan zachytil...

Welt am Sonntag s odvoláním na varování Spolkové zpravodajské služby (BND) také napsal, že Islámský stát trénuje své bojovníky, aby se dokázali do evropských zemí dostat mezi běženci. Teroristická organizace podle varování nacvičuje rozhovory s policisty nebo své členy připravuje na azylovou proceduru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!