Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pařížský Bataclan vzkřísil koncert Stinga. ‚Byl oslavou života’

Zpěvák Sting na svém koncertě v pařížském Bataclanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Sting na svém koncertě v pařížském Bataclanu. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Koncertem britského zpěváka Stinga se v Paříži v sobotu večer znovu otevřel klub Bataclan, který se stal před rokem terčem teroristického útoku s 90 oběťmi. Atentáty na několika místech francouzské metropole si 13. listopadu 2015 vyžádaly 130 mrtvých. Stingův koncert byl oslavou života, napsala agentura DPA.

Atentátníci před rokem vtrhli do Bataclanu v době, kdy tam vystupovala americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Ta se také chtěla dnešní události zúčastnit, dvěma členům kapely to ale organizátoři podle agentury AFP nedovolili kvůli jejich dřívějším kontroverzním prohlášením.

Zpěvák Jesse Hughes v březnovém rozhovoru pro jednu americkou televizní stanici řekl, že teroristický útok byl připraven z vnitřku sálu.

„Přišli a já jsem je vyhodil. Jsou věci, které se nepromíjejí,“ prohlásil jeden z šéfů klubu Bataclan Jules Frutos. „(Jesse Hughes) každé dva měsíce činil neuvěřitelně lživá prohlášení. Obviňoval příslušníky bezpečnostních sil, že byli komplici teroristů,“ dodal.

Frutos již dříve odmítl návrh kalifornské kapely, že by při znovuotevření klubu vystoupila. Eagles of Death Metal po atentátu vyjádřili přání být prvními, kdo v Bataclanu znovu zahraje. Frutos ale připomněl i jiné Hughesovy výroky z loňského jara, které zazněly v rozhovoru s časopisem Taki’s Magazine, který bývá kritizován za extremistické postoje. Hughes v rozhovoru odsuzoval muslimy, kteří údajně během teroristických útoků v Paříži oslavovali v ulicích.

Stingův koncert začal v sobotu večer minutou ticha. „Dnes večer máme dva úkoly: vzpomínat a oslavovat život. Nezapomeneme,“ prohlásil Sting na úvod beznadějně vyprodaného koncertu v klubu s kapacitou 1500 lidí. Koncertní sál byl v uplynulých měsících kompletně zrenovován, aby byly smazány veškeré stopy po masakru.

Sting vystoupil bez nároku na honorář; výtěžek z koncertu podpoří pozůstalé po obětech útoků. „Návrat života do Bataclanu je vítězstvím mládí a humanistických ideálů nad terorem,“ prohlásila francouzská ministryně kultury Audrey Azoulayová.

Zpěvák Sting v Bataclanu.
Zpěvák Sting s kapelou v Bataclanu.

Před klubem ležely květiny a plály svíčky k uctění památky obětí tří islamistů, kteří vtrhli do Bataclanu a palbou z útočných pušek rozsévali smrt, než se dva z nich vyhodili do povětří a třetího zneškodnila policie. K útokům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

Police před koncertem posílila bezpečnostní opatření a cestou na koncert bylo podle agentury AP nutné zdolávat zátarasy a důkladné prohlídky.

Dnes, přesně rok po útoku, se u síně uskuteční pietní shromáždění, při němž podle francouzských médií bude odhalena pamětní deska. Francouzský prezident François Hollande postupně odhalí pamětní desky na všech místech v Paříži, kde před rokem teroristé útočili.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...