Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teroristé plánovali v Bostonu útok na nákupní centrum

Svět

  16:30
BOSTON - Americký státní žalobce v Bostonu obvinil sedmadvacetiletého muže z přípravy teroristických útoků. Společně se dvěma komplici prý plánoval útok na nákupní centrum a podílel se na distribuci videonahrávek propagujících muslimskou svatou válku.
Pouta (ilustrační foto)

Pouta (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podezřelý Tarek Mehanna pochází z města Sudbury ve státě Massachusetts. Podle úřadů vycestoval společně se svými komplici na Blízký východ, kde podstoupil teroristický výcvik. Skupina prý také sledovala videonahrávky propagující džihád a podílela se na jejich šíření.

Zatčení v Bostonu

"Mehanna a jeho společníci se spolu několikrát bavili o plánu sehnat automatické zbraně a náhodně postřílet několik lidí v nákupním centru. Tyto diskuse dospěly až do stadia plánování, kde seženou zbraně, jak bude útok synchronizován a jakým způsobem zneškodní pracovníky ostrahy," uvedl státní žalobce Michael Loucks.

Mehanna byl již v lednu 2009 obviněn z křivého svědectví v souvislosti s vyšetřováním spojeným s terorismem. Podle obžaloby osnoval své plány od roku 2001 do roku 2008 společně s mužem jménem Ahmad Abousamra a s ostatními společníky. Mehanna byl zatčen dnes ráno ve svém domě nedaleko Bostonu. Podle agentury DPA mu hrozí až 15 let vězení.

Za poslední měsíc jde o čtvrtý případ spojený s teroristickými útoky na území USA. Koncem září zatkla policie muže, který chtěl ve Springfieldu v Illinois odpálit nálož před vládní budovou. Přibližně ve stejnou dobu byl zatčen i devatenáctiletý Jordánec, jenž údajně připravoval pumový útok na výškovou budovu v centru Dallasu.

Patrně největší pozornost si v posledních dnech vyžádalo zatčení Najibullaha Zaziho, který je obviněn z přípravy útoku, během kterého chtěl odpálit acetylenové bomby v newyorských příměstských vlacích.

Autor:

Mohlo by vás zajímat