Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mali: Mrtvého teroristu nechceme. Coulibalyho musí pohřbít Francouzi

Svět

  12:24
PAŘÍŽ/BAMAKO - Tělo teroristy Amedyho Coulibalyho, který má na svědomí smrt pěti lidí, bude pohřbeno ve Francii poté, co jeho pozůstatky odmítlo Mali, odkud pochází jeho rodina. Coulibaly je posledním z trojice pařížských útočníků, který ještě nebyl pohřben.

Amedy Coulibaly. foto: Reuters

Podle listu Le Parisien mělo být tělo muže zastřeleného v pařížském košer supermarketu, kde jeho rukou zemřeli čtyři lidé, ve středu převezeno do západoafrické země, o což požádali jeho příbuzní. Maliské úřady však žádost o jeho pohřbení na poslední chvíli zamítly, a tak byly pozůstatky převezeny zpět do pařížského institutu soudního lékařství, potvrdil ve čtvrtek podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády a ministr zemědělství Stéphane Le Foll.  

K TÉMATU:

Podle francouzských médií by k tomu zřejmě mělo dojít v obci Grigny jižně od Paříže, kde Coulibaly žil a kde v současnosti bydlí jeho matka a sestra. Starosta obce však údajně dosud nedostal žádost o pohřeb, kterou podle zákona jeho úřad schvaluje.

I kdyby však s uložením Coulibalyho pozůstatků obec nesouhlasila, bude to patrně jako v případě zbylých dvou pachatelů pařížských útoků marné. Bratři Said a Chérif Kouachiovi, kteří zabili 12 lidí během útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, byli o víkendu pohřbeni v Remeši a v Gennevilliers u Paříže, ačkoli se tomu starostové obou měst snažili zabránit. Obávali se, že se z hrobů stanou poutní místa muslimských radikálů nebo vandalů. Podle zákona ale nemohli odmítnout uložení těl lidí, kteří ve městech bydleli.

Autoři: ,