Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Soud nařídil Texasu odstranit bariéru proti migrantům na řece Rio Grande

Soud nařídil Texasu odstranit bariéru proti migrantům na řece Rio Grande. (7. září 2023) foto: AP

Oranžová plovoucí bariéra, kterou na řece Rio Grande nainstalovaly místní úřady s cílem zabránit migrantům v nelegálním překračování americko-mexické hranice, musí pryč. Americký federální soud nařídil státu Texas její odstranění. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jde o předběžné vítězství prezidenta Joea Bidena, jehož administrativa Texas v této věci zažalovala.
  7:04

Soudce David Ezra vydal ve středu v Austinu předběžné nařízení ukládající Texasu přemístit bóje, které se v současné době nacházejí poblíž města Eagle Pass, na násep na texaském břehu řeky. Zakázal také do řeky umísťovat jakékoliv další stavby či předměty.

Bidenova administrativa v soudním sporu tvrdila, že bariéra nezákonně narušuje plavbu po řece a byla instalována bez patřičných povolení. Tomuto tvrzení dal za pravdu soud, který zároveň uvedl, že bariéra ohrožuje lidské životy a vytvořila „obrovské napětí“ ve vztazích mezi USA a Mexikem.

Středeční rozsudek je neúspěchem pro republikánského guvernéra Texasu Grega Abbotta, který tvrdí, že demokrat Biden je v otázce ochrany amerických hranic příliš benevolentní. Americké úřady v posledních letech zaznamenávaly rekordní množství pokusů o nelegální překročení americko-mexické hranice.

Plovoucí bariéra je jedním z několika opatření, kterými chce Abbott odradit migranty od snah o překonání hranice z Mexika do USA bez povolení. Na některých místech na břehu Rio Grande nechal rovněž nainstalovat ostnatý drát.

Abbott v reakci na soudní rozhodnutí oznámil, že se proti němu odvolá. Příslušný odvolací soud, který bude případ rozhodovat, je podle Reuters spíše nakloněn konzervativcům.

25. července 2023

Autoři: ,