Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Hrůza v bangladéšské textilce: počet mrtvých už překročil 200

Svět

  12:24
DHÁKA - Středeční zřícení osmipodlažní budovy na předměstí bangladéšské metropole Dháky, při němž zemřelo nejméně 200 lidí, je druhým nejhorším svého druhu v novodobé historii. Podle záchranářů jsou z trosek jsou stále slyšet občasné výkřiky zavalených lidí a a bilance tak patrně dále poroste.

Příbuzný ukazuje fotografii pohřešované ženy. Na podlaze leží těla lidí, kteří zřícení budovy nepřežili. foto: Andrew BirajReuters

Záchranářům se podařilo z trosek objektu Rana Plaza, který spadl na dháckém předměstí Savar, vyprostit na 2000 lidí. Více než tisíc z nich utrpělo různě závažná zranění a lékaři v Dháce si stěžují, že nemocnice nezvládají příliv pacientů.

Podle sdružení bangladéšských oděvních společností závody v budově zaměstnávaly 3122 osob, není ale jasné, kolik z nich bylo v době neštěstí na místě. Před zhroucenou budovou se shromáždily tisíce lidí, kteří - mnohdy s fotografiemi svých blízkých v rukou - očekávají nové zprávy o osobách, jež nadále zůstávají nezvěstné.

Zřícení obchodního domu v Soulu

 29. června 1995 - V jihokorejském Soulu se zřítil pětiposchoďový obchodní dům Sampung, v jehož troskách zahynulo 501 lidí a další 937 osob bylo zraněno. V prosinci téhož roku byl za neštěstí odsouzen majitel a zakladatel domu I Džun na deset a půl roku do vězení. Jeho syn, ředitel obchodního domu, byl potrestán sedmi lety odnětí svobody. Příčinou neštěstí byly chyby v projektu budovy.

Příčinou zřícení domu byly patrně stavební nedostatky. Dhácký úřad pro rozvoj města podal žalobu na majitele budovy kvůli vadné konstrukci a zažaloval také pět oděvních závodů a majitele budovy, že způsobili smrt desítek lidí. Bangladéšský ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir během prohlídky místa slíbil, že viníci budou potrestáni.

Jako domeček z karet
Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi. Agentura AP dnes napsala, že policie nařídila po zjištění vady evakuaci objektu. Výzvu uposlechla kupříkladu jedna z bangladéšských bankovních společností, která měla v budově kanceláře, většina firem ale poslala své zaměstnance další den normálně do práce.

Dům se podle záchranářů složil jako domeček z karet a bilance, která nejprve uváděla 25 mrtvých, od té doby vytrvale stoupá. V ruinách domu se stovky hasičů a vojáků snaží najít další osoby, které mohly zůstat pod sutinami. Záchranné práce údajně nebyly přerušeny ani v nočních hodinách.

Ohnivé peklo v textilce

V bangladéšském textilním průmyslu je podle agentury Reuters zaměstnáno asi 3,6 milionu lidí a země je druhým největším vývozcem oblečení na světě. K tomu jí dopomohla především levná pracovní síla - agentura Reuters uvádí, že někteří dělníci zde pracují za pouhých 37 dolarů (735 korun) měsíčně.

V Bangladéši se zřítila osmipodlažní budova. V troskách zemřely stovky lidí.
Zachráněná.

Podle tiskových agentur dodávaly textilní dílny ve zřícené budově zboží mimo jiné španělské značce Mango a italskému Benettonu. Ty ale popřely, že by některý ze závodů sídlící v budově byl jejich dodavatelem.

Neštěstí, k němuž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...