7. března 2019 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thaj-wan chce ‚čelit současným nepřátelským hrozbám‘. K nelibosti Číny plánuje koupit až 66 stíhaček z USA

Americká stíhačka F-22 (vlevo), francouzská Rafale (dole uprostřed) a britské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká stíhačka F-22 (vlevo), francouzská Rafale (dole uprostřed) a britské... | foto: US Air Force

Tchaj-pej Tchaj-wan chce od Spojených států nakoupit nové stíhačky, které by mu umožnily lépe „čelit současným nepřátelským hrozbám“. S odvoláním na čtvrteční prohlášení tchajwanského ministerstva obrany o tom informovala agentura AP. Žádost přichází v době zvýšeného napětí mezi ostrovním státem, podporovaným USA, a Čínou, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu a je proti ní podle dřívějších vyjádření odhodlána bojovat zřejmě i silou.

Podle AP je ve hře nákup stíhaček F-15, F-18, F-16 a možná i supermoderních F-35. „V naší žádosti jsme nezmínili žádný z těchto typů,“ řekl tchajwanský náměstek ministra obrany Chuang Wen-čch’. „Bude záležet na tom, jaké modely nám Spojené státy nabídnou, my si z nich pak vybereme.“

Ministerstvo krok zdůvodnilo nutností posílit vzdušnou obranu země. Peking od roku 2017 stupňuje tlak na Tchaj-wan a často podniká letecké mise v blízkosti ostrova. Čínský prezident Si Ťin-pching v lednu odmítl vyloučit použití síly proti snahám o nezávislost ostrova.

Tchajwanská média uvedla, že nejpravděpodobnější je teď nákup až 66 amerických stíhaček F-16V. Cena za tyto stroje se má pohybovat kolem 13 miliard dolarů (přes 296 miliard Kč). Ministerstvo však tyto informace nepotvrdilo.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě, poznamenal japonský deník Nikkei. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Americké námořnictvo v únoru rozmístilo dvě válečné lodě do Tchajwanského průlivu s cílem čelit čínské expanzi v Jihočínském moři. Od roku 2010 Pentagon poskytl Tchaj-wanu zbraně za 15 miliard dolarů (342 miliard Kč).

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!