Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko má poprvé v historii premiérku

Svět

  11:46
BANGKOK - Thajští poslanci zvolili Jinglak Šinavatrovou, předsedkyni strany Puea Thai bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, vůbec první premiérkou v dějinách země.

Jinglak Šinavatrová po svém zvolení foto: ČTK

Čtyřiačtyřicetiletá mladší sestra Tchaksina Šinavatry získala 296 hlasů od 496 hlasujících. Jen tři poslanci hlasovali proti a 197 se hlasování zdrželo během ceremonie, kterou vysílala v přímém přenosu thajská televize.

Šinavatrová, jejíž politická kariéra začala teprve před 11 týdny, ještě bude muset počkat na schválení thajského krále Pchúmipchona Adundéta, než bude moci převzít úřad předsedkyně vlády. Králův souhlas se očekává ještě dnes.

Jinglak Šinavatrová po svém zvolení

Bývalá prezidentka firmy SCsset Corp vedla opoziční stranu Puea Thai k vítězství v parlamentních volbách 3. července, kdy v 500členném parlamentu obsadila 265 křesel. Puea Thai poté vytvořila vládní koalici s pěti dalšími stranami a společně mají 300 poslaneckých mandátů. Demokratická strana dosavadního premiéra Apchisita Vedžadžívy obdržela jen 159 míst.

Šinavatra byl svržen při vojenském převratu a od roku 2006 žije v exilu v Dubaji. Odtud řídil valnou část předvolební kampaně své sestry, jíž pomáhal získat podporu mezi venkovskými voliči. Od jeho sesazení je země rozdělená na dva ostře vymezené tábory, což vede k periodicky se opakujícím protestům i nepokojům, při nichž do ulic vycházejí stoupenci vlády či opozice.

Thajci s plakáty Jinglak a jejího bratra Tchaksina

Analytici míní, že přesvědčivé vítězství strany Pheu Thai je z krátkodobého hlediska příslibem nastolení stability v Thajsku, ovšem varují, že "politické líbánky" mohou trvat jen několik měsíců.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat