Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajský král od vypuknutí krize poprvé promluvil a vyzval ke klidu

Svět

  10:56aktualizováno  16:40
BANGKOK - Thajský král Pchúmipchon Adundét po téměř měsíc a půl trvající politické krizi vystoupil poprvé na veřejnosti a vyzýval ke klidu. Podle internetového serveru Phuket Wan to nemocný monarcha těšící se v zemi velké vážnosti učinil v době, kdy se začalo stále otevřeněji hovořit o rýsující se občanské válce.

Thajský král Pchúmipchon Adundét foto: Reuters

Thajské provládní hnutí "žlutých", které se barvou monarchie vyhraňuje vůči opozičním "červeným", předtím vyzvalo k vyhlášení výjimečného stavu. To by podle něj mělo vyřešit situaci kolem pokračující okupace centra metropole Bangkoku tisíci protivládními demonstranty, kteří si od poloviny března chtějí vynutit demisi premiéra Apchisita Vedžadžívy a okamžité vyhlášení předčasných parlamentních voleb. Vedžadžíva o víkendu varoval demonstranty před vojenským zásahem.

Thajští policisté a vojáci poblíž sídla premiéra Vedžadžívy

"Předseda vlády ví velmi dobře, že v této situaci jsou nezbytná vojenská opatření, protože dosáhnout politického řešení je už těžké. Mělo by být vyhlášeno stanné právo," prohlásil Surijasaj Katasila, mluvčí Strany nové politiky, která hnutí "žlutých" organizuje.

Tato skupina, sdružující své stoupence původně v Lidovém spojenectví pro demokracii (PAD), vyzvala před týdnem vládu, aby konečně vyřešila současnou krizi, která 10. dubna vyústila v krvavé potyčky, jež si vyžádaly 25 mrtvých a asi 800 zraněných.

Stále častěji se metropole stává dějištěm granátových útoků. Před čtyřmi dny při jednom z nich zahynul jeden člověk a 85 lidí bylo zraněno a naposledy v neděli utrpělo zranění podle různých zdrojů osm až 11 osob.

Thajské provládní hnutí

Král se dnes sešel s více než stovkou soudců, které vyzval, aby pamatovali na svou povinnost dodržovat platné zákony. Řekl, že jejich úkolem je stát se vzorem pro ostatní obyvatele země.

"Pokud se v zemi udrží mír, znamená to, že lidé, kteří zajišťují platnost zákonů, dělají svou práci dobře," podotkl monarcha. "Plňte svou funkci svědomitě. V zemi mohou být lidé, kteří zapomínají na své povinnosti," dodal také král, který je od loňského září hospitalizován. Přestože bylo na komentáře ke králově vystoupení brzy, může to předznamenat budoucí snahu vlády opřít se o thajskou justici v dalších krocích vůči demonstrantům.

Zástupce "žlutých" dnes varoval vládu před tím, že hnutí zintenzivní vlastní protiakce, pokud se nic nezmění na současném stavu věcí, kdy opoziční aktivisté v červených tričkách a košilích budou stále blokovat dopravu, obchod a vůbec veškerou běžnou činnost v centru Bangkoku.

Thajské provládní hnutí

Ve městě zavládlo do jisté míry napětí v očekávání, zda premiér splní nedělní hrozbu a nechá centrum metropole vyklidit armádou. Vůdci "červených", kteří začali na svých stanovištích budovat jakési zátarasy či dokonce barikády, vyzvali manifestanty, aby přestali nosit své rudé úbory, aby je případně zasahující jednotky hůře rozlišovaly.

Opozice, s níž část vojáků údajně sympatizuje, naznačila připravenost vyjednávat s vládou za podmínky, že do měsíce bude rozpuštěn parlament a do tří měsíců uspořádány nové volby. Vedžadžíva to ale odmítl. Původně dával najevo ochotu vypsat volby, ale nejdříve tak zhruba na konec tohoto roku.

"Červení" jsou vesměs sympatizanty bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen po obvinění z korupce a zneužívání moci při vojenském převratu v roce 2006 a nyní žije v exilu v Dubaji. Poměr sil mezi "červenými" stoupenci Šinavatry a "žlutými" přívrženci Vedžadžívy, k nimž patří armáda, městská elita a roajalisté, je mezi 67 miliony obyvatel Thajska údajně zhruba vyrovnaný.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat