30. prosince 2008 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Thajský premiér může začít vládnout

Nový thajský premiér Apchisit Vedžadžíva.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový thajský premiér Apchisit Vedžadžíva. | foto: ČTK

BANGKOK Nový thajský premiér Apchisit Vedžadžíva dnes přednesl před poslanci programové prohlášení své vlády a naplnil tak ústavní podmínku pro to, aby jeho vláda mohla pracovat. Ministerský předseda promluvil k poslancům v budově ministerstva zahraničí, protože parlament už třetím dnem blokují příznivci předcházející vlády, která se rozpadla počátkem prosince po soudním rozpuštění největších koaličních stran.

Vedžadžíva v padesátiminutovém projevu slíbil, že se jeho vláda pokusí vypořádat s hospodářskou krizí. Zároveň prý bude usilovat o usmíření hluboce rozdělené thajské společnosti a také o napravení obrazu země v očích zahraničních turistů, který pošramotily měsíce demonstrací.

Programové prohlášení si přišli poslechnout pouze poslanci nové vládní koalice, opoziční zákonodárci setkání v budově ministerstva zahraničí bojkotovali. Mluvčí vládní Demokratické strany nicméně prohlásil, že se podařilo dosáhnout ústavou stanoveného kvora. Podmínky pro to, aby vláda mohla začít pracovat, tak podle něj byly naplněny.

Demonstranti zrušili tři pondělní projevy
Vedžadžíva byl zvolen premiérem před dvěma týdny, dosud se ale nemohl ujmout výkonu funkce. Bránily mu v tom tisíce příznivců předcházející vlády, kteří blokovali příchod do parlamentu a vynutili si tak zrušení všech tří plánovaných pondělních termínů pro přednesení vládního prohlášení.

Demonstranti v červených barvách, které symbolizují předcházející kabinet i někdejšího premiéra Tchaksina Šinavatru sesazeného vojenským pučem před dvěma lety, se dnes pokusili zablokovat i setkání poslanců na ministerstvu zahraničí. Na místo ale dorazili až po poslancích a nakonec okolí budovy poklidně opustili a umožnili premiérovi bez problémů odejít.

Mezi turisty panuje nejistota
Většina dosavadních protestů se obešla bez násilností. Dnes vypukla jen chvilková potyčka mezi demonstranty a policií před parlamentem, po níž se situace zase uklidnila.

Odborníci nicméně varují, že pokud by se nepodařilo zastavit vlnu demonstrací, značně to podlomí thajskou turistiku, hlavní zdroj devizových příjmů země.

"Mezi turisty, kteří by chtěli navštívit Thajsko, začíná převládat nedůvěra," řekl předseda sdružení thajských hotelů Prakit Činamurpchong.

"Rád bych zas viděl naši zemi klidnou, bez demonstrací, aby se turisté do Thajska znovu vrátili," dodal.

Protivládní demonstrace organizuje Demokratická aliance proti diktatuře (DAAD), která chce přinutit nastupujícího premiéra Vedžadžívu, aby rozpustil parlament a vypsal nové volby. DAAD v neděli tvrdila, že nehodlá parlamentu vypínat elektřinu nebo uzavírat dodávky vody, jak to dělalo donedávna opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD). To svými razantními demonstracemi a obsazením dvou bangkockých letišť přispělo k pádu předchozí vlády.

Lidovky.cz, ČTK