Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajští demonstranti vítězí - summit zrušen

Svět

  10:12
PATTAYA (THAJSKO) - Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva vyhlásil na několik hodin výjimečný stav v letovisku Pattaya, kde se měl konat summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Vrcholná schůzka byla odložena na neurčito poté, co protivládní demonstranti vtrhli do konferenční části hotelového komplexu. Původně Thajsko plánovalo kvůli protestům posunout jednání na neděli.

Thajští protivládní demonstranti v letovisku Pattaya. foto: ČTK

"Nyní je mým a vládním úkolem zajistit bezpečnost představitelů při návratu domů," citovala agentura Reuters televizní prohlášení Vedžadžívy. Výjimečný stav, který platil i pro oblasti přilehlé k letovisku, dával armádě právo zasáhnout při obnově pořádku. Úřady mohly omezit občanská práva, zakázat shromažďování na veřejných místech a znemožnit médiím vydávat zpravodajství, které "vyvolává paniku".
Thajští protivládní demonstranti v letovisku Pattaya.
Demonstranti prohlásili zrušení summitu za své vítězství a podle agentury AP se z místa již stáhli. Vůdce demonstrantů Džakrapop Penkajr oznámil, že další protesty se budou konat v hlavním městě. Jejich konec podmínil rezignací thajského premiéra.Thajští protivládní demonstranti v letovisku Pattaya.

Více než 1000 protivládních demonstrantů prorazilo skleněné dveře do jednacích sálů, kde se dnes měli setkat představitelé 16 asijských zemí. Asi polovinu účastníků schůzky evakuovaly bezpečnostní jednotky helikoptérami na nedaleké vojenské letiště.

Thajští protivládní demonstranti v letovisku Pattaya.

Dav se dožadoval odstoupení Apchisita Vedžadžívy, který se k moci dostal po parlamentních volbách před čtyřmi měsíci, a také vypsání nových předčasných voleb. Tehdy soud rozpustil předchozí kabinet. Červené košile, jak si říkají stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, převracely stoly s občerstvením, mávaly thajskými vlajkami a skandovaly "Apchisito odejdi!".

Šinavatrovi stoupenci již před tím zablokovali hotel, kde je ubytována část nejvyšších představitelů asijských zemí, a bránili jim jej opustit.

Thajští protivládní demonstranti v letovisku Pattaya.

"Přístupy nejsou úplně uzavřeny, ale všichni vedoucí představitelé musejí mít zajištěnu bezpečnost podle mezinárodních standardů," řekl ještě před zrušením summitu vládní mluvčí Panitan Wattanayagorn novinářům.

Thajští protivládní demonstranti dnes také zabránili konání schůzky ministrů zahraniční Japonska, Severní Koreje a Číny, která se měla uskutečnit na okraj summitu ASEAN. Zablokovali vchod do jednací budovy a znemožnili vstup japonské delegaci. Šéfové diplomacií, kteří měli diskutovat o nedávném odpálení severokorejské rakety, poté schůzku odvolali. Japonský ministr zahraničí Hirofumi Nakasone s ministry mluvil telefonicky. Šéfové diplomacií obou komunistických států se pak sešli k bilaterálním rozhovorům.

Thajští protivládní demonstranti v letovisku Pattaya.

Nedělní vypuštění severokorejské rakety vyvolalo ostrou reakci západního světa. Zatímco Japonsko spolu s USA a Británií požadují v Radě bezpečnosti OSN zpřísnění sankcí vůči komunistickému režimu Kim Čong-ila, Čína a Rusko, jež disponují v radě právem veta, tento krok odmítají.

Vrcholná schůzka ASEAN byla svolána hlavně kvůli světové ekonomické krizi.

Kromě představitelů desetičlenného bloku se jí účastnili i zástupci Číny, Japonska, Koreje, Indie, Austrálie a Nového Zélandu. Demonstrace asi 2000 Šinavatrových stoupenců v červených košilích narušily už jeho páteční oficiální začátek. Protestující se ale nakonec stáhli a umožnili delegacím přístup do hotelu, kde se jednání konalo.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat