Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Tibet prý plánuje sebevražedné útoky

Svět

  20:41
PEKING - Čína obvinila dalajlamu a jeho stoupence, že připravují sebevražedná komanda a chtějí je využit k útokům. Je to dosud nejostřejší obvinění Číny vůči tibetskému duchovnímu vůdci. Tibetská exilová vláda obvinění okamžitě popřela a dalajlamy se zastaly také Spojené státy.

Dalajláma. foto: APČTK

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey o dalajlamovi řekl, že je to "muž míru" a "že naprosto nic nenasvědčuje tomu, že usiluje o cokoli jiného než o dialog s Čínou.

Policie zatkla člena "dalajlamovy kliky"
Mluvčí čínského ministerstva veřejné bezpečnosti Wu Che-pching řekl, že se při prohlídkách našlo v klášterech množství zbraní, údajně 176 pušek, přes 13.000 nábojů, více než tři tuny výbušnin, dynamit a nože. Prohlídky se konaly od 14. března, kdy začaly ve Lhase násilné nepokoje.

"Tibetské síly usilující o nezávislost chtějí zorganizovat sebevražedná komanda a zahájit útoky. Nebojí se prý krveprolití ani obětování," řekl Wu. Policie prý zatkla jednoho člena "dalajlamovy kliky", která distribuuje letáky podněcující k povstání a zajišťuje zpravodajské informace. Muž se prý přiznal, že se svými kontakty komunikuje s pomocí tajného jazyka, v němž strýc znamená dalajlama a sukně zakázanou tibetskou vlajku.

Tibet prý chce sabotovat olympiádu
Peking opakovaně obvinil dalajlamu ze zorganizování násilností v Lhase. Protesty tam začaly 10. března u příležitosti výročí protičínského povstání z roku 1959. Po čtyřech dnech se ale vymkly kontrole a skončily násilím. Podle Pekingu při něm přišlo o život 22 lidí, podle tibetských exulantů 140 osob.

Uvozovky dolníPředseda tibetské vlády:
Obáváme se, že sebevražedné útoky mohou spáchat Číňané vydávající se za Tibeťany, aby proti nám poštvali veřejnost.Uvozovky horní


Protesty na podporu Tibeťanů se pak konaly i v okolních provinciích a čínská vláda tvrdí, že i za nimi je dalajlamova snaha o sabotáž srpnové olympiády v Pekingu a rozvíření otázky Tibetu.

Dvaasedmdesátiletý dalajlama, který žije stejně jako tibetská exilová vláda v indické Dharamsále, násilí odsoudil a popřel jakoukoli osobní spojitost s ním. Chce, aby události v Lhase i jejich příčiny prověřili nezávislí vyšetřovatelé. "Tibetský exil je na sto procent oddán nenásilné cestě. Sebevražedné útoky nepřipadají v úvahu. Obáváme se ale, že je mohou spáchat Číňané vydávající se za Tibeťany, aby proti nám obrátili veřejnost," řekl předseda tibetské exilové vlády Samdhong Rinpočhe.

Autoři: ,