Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek: Cestu do pekel mi vnukli AC/DC

Svět

  7:50
PRAHA - Plány amerického prezidenta Baracka Obamy na obnovu ekonomiky jsou „cestou do pekel“. Proč vyvolala tato slova českého premiéra Mirka Topolánka zejména v anglosaském tisku takové pozdvižení? Navíc větší než v českých médiích?

Zpěvák Brian Johnson z australských AC/DC při koncertu v pražské O2 Areně. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Topolánek ve středu v Evropském parlamentu seznamoval europoslance s výsledky summitu EU. V připraveném proslovu měl původně napsáno „cesta do zkázy“. V zápalu řeči ale improvizoval a řekl slovní spojení do angličtiny přeložené jako „Way to Hell“.

Český překlad je sice také silný, ale nevyznívá natolik skandálně, jak to pochopila anglicky psaná média. „Way to Hell je určitě silnější než cesta do pekel,“ vysvětlil pro LN překladatel Petr Bílek. „A to zejména vzhledem ke křesťanskému zabarvení americké společnosti oproti českému ateismu,“ dodal s tím, že zatímco peklo je pro mnohé Američany opravdu hrozné, Češi si z pekla zas tak moc nedělají.Navíc zatímco v anglosaských kletbách a vulgarismech se lidé posílají do pekel, v Česku by bylo mnohem „drsnějším“ vyjádřením poslat někoho úplně na jiná místa.

 Premiér sám uvedl, že se za prohlášení nemíní omlouvat. „Minulý týden v Česku byli AC/DC (premiér se koncertu zúčastnil - pozn. red.). A jejich kultovní píseň Highway to Hell mě možná navedla při tom velmi improvizovaném vystoupení k tomu, že jsem použil cestu do pekel,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat