Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americkým státem Mississippi se prohnalo tornádo, zabilo nejméně 26 lidí

Svět

  8:34aktualizováno  22:31
Na nejméně 26 vzrostla nová bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na sobotu prohnaly americkým státem Mississippi. Informovala o tom mississippská agentura pro krizové řízení, podle níž desítky dalších lidí utrpěly zranění a čtyři lidé jsou nezvěstní. Škody jsou hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

O nové bilanci informovala agentura AP s odvoláním na místní úřady. Pátrací a záchranné operace se odehrávají v okresech Sharkey a Humphreys v deltě řeky Mississippi v západní části stejnojmenného státu, uvedla v pátek pozdě večer mississippská agentura pro krizové řízení. Předtím vydala varování před tornády na řadě míst státu.

Rozsah škod, které tornádo napáchalo, tam vyšel najevo teprve v sobotu po rozednění a symbolem zkázy se staly zejména obce Silver City a Rolling Fork, rodiště slavného bluesového hudebníka Muddyho Waterse. Dvoutisícové městečko Rolling Fork živel téměř srovnal se zemí a panují obavy, že počet obětí bude stoupat. Mnoho obyvatel tam totiž žilo v mobilních domech, které tornádu neodolaly.

Národní meteorologická služba (NWS) uvedla, že tornádo bylo hlášeno v pátek před devátou hodinou večerní místního času. Jeho vzniku předcházely silné bouře.

NWS později vydala výstrahu před „ničivým tornádem“ pro město Winona, které se nachází asi 160 kilometrů severovýchodně od Rolling Fork.

Do Rolling Fork v sobotu dorazil guvernér Tate Reeves, který městečko přirovnal ke „ground zero“. „Mnoho lidí v deltě Mississippi dnes večer potřebuje vaši modlitbu a Boží ochranu,“ uvedl v pátek místního času guvernér Reeves.

Také místní hasičský dobrovolník uvedl, že tornádo přineslo „naprostou zkázu“. „Moje město je pryč, ale my jsme odolní,“ řekl stanici CNN starosta Eldridge Walker. Podle něj jsou lidé uvěznění pod troskami a záchranáři se je snaží vyprostit, ve městě podle něj zemřelo nejméně 12 lidí, mnoho dalších je zraněných.

Záběry a fotografie z Rolling Fork ukázaly zničené domy, vytrhané sloupy elektrického vedení a převrácená auta. Podobně popisují rozsah škod obyvatelé v Silver City.

Mohutné bouře zasáhly i další oblasti v Mississippi a v sousední Alabamě. Podle serveru BBC tam padaly kroupy o rozměru golfových míčků a silně pršelo.

Třináct lidí zemřelo v okresu Sharkey, uvedla podle stanice ABC místní koronerka Angelie Eastonová. Policista ze Silver City v okrese Humphreys označil škody způsobené tornádem v tomto městě za „zcela katastrofální“.

Autoři: ,