1. listopadu 2013 13:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragická bilance. Násilí v Iráku si v říjnu vyžádalo 964 životů

Jeden z mnoha: pumový útok ve městě Tuz Khurmatu severně od Bagdádu zabil čtyři¨civilisty, dalších 27 bylo zraněno (31. 10. 2013)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z mnoha: pumový útok ve městě Tuz Khurmatu severně od Bagdádu zabil čtyři¨civilisty, dalších 27 bylo zraněno (31. 10. 2013) | foto: Reuters

BAGDÁD V Iráku při říjnových násilnostech zahynulo 964 lidí. Jde o nejhorší měsíční bilanci od roku 2008. O údajích, které zveřejnila irácká vláda, v pátek informovala agentura AFP.

Irácký premiér Núrí Málikí je právě v USA a kromě jiného tam chce žádat o další zbraně proti teroristům. V pátek se sejde s prezidentem Barackem Obamou, jehož několik senátorů upozornilo, že příčinou vzrůstajícího násilí v Iráku je právě Málikí.

Dle vládní bilance v říjnu přišlo o život 855 civilistů, 65 policistů a 44 vojáků. Od začátku roku se počet obětí počítá na 6000. Za útoky jsou především členové irácké al-Káidy, což je sunnitská organizace, která rozpoutala vlnu násilí v letech 2006 a 2007 za přítomnosti amerických vojáků v Iráku. Jejich terči jsou hlavně šíité, jichž je v Iráku většina. Dle al-Káidy utlačují sunnitskou menšinu a snaží se ji vyřadit z podílu na moci.

VÍCE ZDE:

Členové zahraničního a branného výboru amerického Senátu napsali Obamovi dopis a načasovali ho na Málikího návštěvu. Tvrdí v něm, že Málikí má velký podíl na obnově sektářského násilí v Iráku, které je prý zčásti dílem také bojů v sousední Sýrii.

"Špatné řízení irácké politiky se podílí na růstu násilí. Málikího šíitská vláda je pod přílišným a neblahým vlivem Íránu, což vede sunnitskou menšinu k extremismu. Totéž Irák vehnalo do občanské války v minulém desetiletí. Obáváme se, že se to může opakovat," stojí v dopise senátorů.

Obamova administrativa se neúspěšně pokoušela přimět Irák k sestavení vlády se širším zastoupením menšin. Očekává se, že i to bude tématem dnešního Obamova jednání s Málikím. Kromě toho se ale premiér chystá požádat o další zbrojní dodávky a převládat mají dle iráckých zdrojů bezpečnostní témata.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.