Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragická nehoda u břehů Libye: v moři zahynuly stovky běženců

Migranti prchají do Evropy přes Středozemní moře. Na snímku loď s uprchlíky v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti prchají do Evropy přes Středozemní moře. Na snímku loď s uprchlíky v... | foto: Reuters

LAMPEDUSA Při ztroskotání dvou lodí s uprchlíky u břehů Libye zahynulo zahynulo pravděpodobně až 300 lidí. v pondělí přes 200 lidí. Oznámila to ve středu mluvčí italské pobočky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Odvolala se při tom na svědectví devíti imigrantů, kteří se nacházeli na potopených plavidlech a které zachránily italská pobřežní hlídka a obchodní lodě.

Ačkoli se zatím nepodařilo najít žádná těla, je podle UNHCR nanejvýš pravděpodobné, že všichni pohřešovaní běženci utonuli.

Devět přeživších

Chatrné nafukovací lodě se dostaly do problémů v pondělí, kdy se prý převrátily v bouři kvůli vysokým vlnám. Ne jedné z nich bylo 105 a na druhé 107 uprchlíků. Záchranáři nalezli pouze devět živých lidí; jednoho Malijce a jednoho Senegalce na jedné lodi a sedm lidí, včetně jednoho nezletilce, na druhé lodi. Imigranti uvedli, že z Libye vypluli v sobotu a na moři s nimi byla ještě třetí loď. Zprávy o třetím pohřešovaném plavidle jsou zatím nejasné, také na jeho palubě ale byla údajně zhruba stovka lidí.

Zástupci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedli, že uprchlíci se vydali na moře ve dvou gumových člunech, bez jídla a vody. Lodě měly natolik slabé motory, že nedokázaly čelit vysokým vlnám a potopily se. Všichni přeživší podle všeho pocházejí ze západní Afriky a hovoří francouzsky.

Už v v noci na pondělí italská pobřežní stráž zasahovala asi 200 kilometrů od ostrova Lampedusa u lodi s uprchlíky, která se dostala do potíží. Pomoc přivolal jeden z pasažérů satelitním telefonem. Lidé cestovali v otevřeném plavidle při teplotě jen slabě nad nulou a italské jednotky na něm našli sedm běženců, kteří zemřeli na podchlazení. Dalších 22 lidí kvůli podchlazení zahynulo během následné plavby k italským břehům, uvedly dnes italské úřady.

Zachránit uprchlíky

Kvůli poslední tragédii s možná až třemi stovkami mrtvých ve středu italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni vyzval k rozšíření evropské mise Triton, v jejímž rámci unijní plavidla od loňského podzimu monitorují italské pobřežní vody. Mise Triton nahradila dřívější italskou operaci Mare Nostrum, která měla mnohem větší dosah. „Mise Triton nestačí, tohle je jen začátek. Pro záchranu uprchlíků ve Středozemním moři je třeba nasadit více sil a využít více zdrojů,“ řekl ministr.

K větší solidaritě s uprchlíky ve středu vyzval i papež František. Misi Triton kritizoval rovněž zástupce Rady Evropy (RE) Nils Muiznieks, podle něhož mise na své úkoly v současném rozsahu nestačí.

ČTĚTE TAKÉ:

Itálie čelí obrovskému přílivu ilegálních imigrantů z Afriky i Blízkého východu, kteří k ní připlouvají po moři. Loni italské úřady těchto uprchlíků napočítaly přes 170.000. Během letošního ledna jich dorazilo dalších 3500, a to i přesto, že kvůli nepříznivému počasí jsou cesty přes moře nanejvýš nebezpečné.

Při pokusu překonat Středozemní moře každoročně tisíce lidí zemřou. Na přelomu prosince a ledna musela italská pobřežní stráž zasahovat za dramatických okolností na třech nákladních lodích, které opustily posádky. Na palubách těchto plavidel se tísnilo celkem více než 2000 lidí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!