18. března 2019 17:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tresty za neúctu ke státu. V Rusku se bude sankcionovat šíření urážlivých informací

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. | foto: ČTK

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal dva nové kontroverzní zákony, které umožní úřadům blokovat či pokutovat média na internetu za šíření „falešných zpráv“, jakož i trestat urážku státních symbolů. Uvedly to tiskové agentury. Putin podepsal zákony, kritizované obhájci lidských práv, právě v den, kdy Rusko slaví páté výročí připojení Krymu, odsuzované světem jako nezákonná anexe ukrajinského poloostrova, poznamenala agentura AFP.

„(Cenzurní úřad) Roskomnadzor dostává právo požadovat od operátorů, aby blokovaly stránky, kde se nachází informace vyjadřující „neúctu ke společnosti či mocenským orgánům“, pokud nebude včas odstraněna, napsala agentura Interfax. „Zákon stanoví postup při omezení přístupu k informaci, vyjadřující se v neslušné podobě, urážející lidskou důstojnost a společenskou mravnost, vyjadřuje zjevnou neúctu ke společnosti, státu, oficiálním státním symbolům, ústavě či orgánům státní moci v Ruské federaci,“ dodala. 

Pokuta za opakované nepodřízení se zákazu může dosáhnout až 300 000 rublů (asi 105 000 korun), anebo může hrozit až 15 dnů za mřížemi.

Jednotlivci mohou být postiženi pokutou až 400 000 rublů (asi 140 000 korun) za šíření nepravdivých zpráv, které povedou k „masovému porušení veřejného pořádku“.

Kritici varují, že nové zákony mohou vytvořit mechanismus pro státní cenzuru. Zákonodárci tvrdí, že nová opatření jsou potřebná pro potírání falešných zpráv a hulvátských komentářů na internetu, napsala agentura Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!