Z Bajkonuru odstartoval Sojuz se třemi novými členy posádky ISS. Let má být rekordně krátký![]() |
Ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy strávili na ISS 196 dní. Během té doby planetu obkroužili 3136krát a uletěli více než 133 milionů kilometrů.
V kazašské stepi přistáli podle plánu těsně před 9:00 místního času (před 5:00 SELČ). Po nezbytné lékařské prohlídce astronauti na palubě vrtulníku odletí do blízkého města Džezkazgan a potom domů.
Kosmonautům se rozbil záchod, v toaletě mohla vzniknout bublina. Na zapojení čeká nový za půl miliardy korun![]() |
Podle agentury AP se kvůli koronavirové pandemii museli podrobit všichni členové záchranného týmu, kteří návratový modul vyzvedávají, testům na virus SARS-CoV-2. Karanténou museli projít i rodinní příslušníci kosmonautů, aby se s nimi mohli setkat už krátce po přistání bez rizika, že je nakazí.
Trojice astronautů byla na ISS od dubna, v rámci pravidelného střídání posádek je na oběžné dráze nahradili Američanka Kate Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov, kteří na stanici doletěli minulý týden. Kromě toho strávili v létě na stanici dva měsíce Američané Bob Behnken a Doug Hurley, které do vesmíru koncem května poprvé dopravila loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Další let SpaceX se čtyřmi kosmonauty na palubě by měl k ISS vyrazit v listopadu, NASA ale zatím přesné datum neuvedl.