26. dubna 2013 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Londýn poslal za mříže trojici islamistů, plánovali druhé 11. září

Trojice islámských radikálů skončila za mřížemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojice islámských radikálů skončila za mřížemi. | foto: Reuters

LONDÝN Soud ve Velké Británii odsoudil k mnohaletým trestům vězení trojici britských islamistů, kteří stáli v čele skupiny, jež s podporou mezinárodní teroristické sítě Al-Káida plánovala na ostrovech bombové atentáty.

Ty podle obžaloby mohly být ještě krvavější, než byly v roce 2005 útoky v Londýně, které si vyžádaly 52 mrtvých. Uvedly to britské zpravodajské servery.

Hlavního vůdce birminghamských islámských radikálů Irfana Naseera poslal soud do vězení na doživotí s možností propuštění nejdříve po 18 letech. Irfan Khalid, který podle televize Sky News sliboval "druhé 11. září", byl odsouzen na 23 let, z nichž si musí odpykat nejméně 12 let. Třetí mozek skupiny Ashik Ali dostal 20 let, z nichž musí ve vězení strávit minimálně polovinu.

S dalšími pomocníky, kteří si rovněž vyslechli rozsudky, trojice podle prokuratury plánovala, že na místech s velkým počtem lidí odpálí osm náloží schovaných v batozích.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.