Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři doktoři potvrdili jeho smrt. ‚Mrtvý‘ vězeň začal chrápat na pitevním stole

Svět

  6:00
OVIEDO/PRAHA - Jako zmrtvýchvstání popisují španělská média příběh, který se odehrál ve věznici na severu Španělska. Mladý vězeň již ležel na pitevním stole, když si soudní lékaři uvědomili, že není mrtvý. Začal totiž chrápat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Devětadvacetiletý Gonzalo Montoya Jimenez byl uvězněn v káznici na severu Španělska v regionu Asturie. Na konci minulého týdne ve své cele zkolaboval. Když ho vězeňská služba nalezla a přivolala lékaře, nezbylo než konstatovat mladíkovu smrt.

Jimenezův stav potvrdili svým podpisem tři lékaři a muž byl prohlášen za mrtvého. V černém plastovém pytli byl následně odvezen do Forenzního anatomického institutu v Oviedu, kde měl být v márnici podroben pitvě.

„Už měl na sobě popisky kvůli soudnímu ohledání,“ uvedla pro španělský deník La Vos de Asturias Jimenezova rodina. Až v oivedském institutu přišli na chybu lékařů při ohledání. Jimenez totiž začal na pitevním stole chrápat.

Byl poté okamžitě převezen na pozorování na jednotku intenzivní péče do oviedské Centrální fakultní nemocnice. Jimenez se po 24 hodinách v bezvědomí probudil a podle médií se ze všeho nejdříve ptal na svou ženu.

Podle všeho se jednalo o relativně vzácný případ katalepsie, která se projevuje strnutím těla a končetin. Tělo je manipulovatelné a končetiny zůstávají v pozici, do jaké jsou uloženy, netečnost, ztráta svalové kontroly, zpomalení tělesných funkcí, jako například dýchání.

Mozek poškozený nemá

Lékaři se obávali, že by Jimenez mohl vykazovat známky poškození mozku, jelikož byl dlouhou dobu v bezvědomí. Pokud je ale schopný mluvit a rozpomenout se na svou ženu, bude podle lékařů s největší pravděpodobností v pořádku.

Jimenez podle rodiny trpěl epilepsií a potřeboval pravidelně léky. Příbuzní se domnívají, že katalepsie se u něj mohla objevit právě kvůli nepravidelnému příjmu medikamentů.

Podle španělských médií není možné, aby si chyby v posudku prvního lékaře nevšimli další dva, kteří jsou podepsaní na úmrtním listu mladého vězně. Rodina je přesvědčená, že tělo viděl jen jeden lékař a další se pouze na papír podepsali.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat