31. prosince 2005 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tři unesení Britové v Gaze propuštěni

Unesená Britka Kate Burton. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unesená Britka Kate Burton. | foto: ČTK

GAZA Tři Britové, které v pátek večer unesla dosud neznámá palestinská skupina "Brigády mudžáhiddínů - Jeruzalém, byli propuštěni. Únosci to označili za gesto dobré vůle. Zprávu potvrdily oficiální britské i palestinské zdroje.

Palestinský poslanec Kamál Šarafí, který o propuštění rukojmích vyjednával, prohlásil, že únosci Brity pustili v pátek večer. Šarafí je ředitelem organizace Mirzán, která se zabývá lidskými právy. Kate Burtonová, kterou ve středu spolu s jejími rodiči, kteři ji přijeli navštívit unesli neznámí ozbrojenci, pro tuto organizaci pracuje.

Palestinská skupina dnes zveřejnila videonahrávku, na níž maskovaný ozbrojenec stojící vedle jednoho z rukojmích přečetl požadavky. Brigády chtějí, aby Izrael zrušil "nárazníkovou" zónu na severu pásma Gazy, kterou zřídil ve středu. Má palestinským extremistům zabránit, aby odtud raketami stříleli na izraelské cíle. Izraelští vojáci varovali, že zastřelí každého, kdo se k hranici přiblíží. Skupina pohrozila, že pokud se tak nestane, bude v únosech cizinců pokračovat.

V posledních měsících bylo v Gaze uneseno na krátkou dobu několik cizinců, přičemž obvyklým motivem bylo vymáhání výkupného.

lidovky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz