Středa 11. září 2024, svátek má Denisa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud v Haagu osvobodil generála Gotovinu, 24 let si neodsedí

Svět

  9:55aktualizováno  21:55
HAAG - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu v pátek v odvolacím procesu nečekaně osvobodil penzionovaného chorvatského generála Anteho Gotovinu a jeho kolegu Mladena Markače, odsouzené za válečné zločiny proti Srbům. Oba se již vládním letadlem vrátili do Chorvatska, kde rozsudek vyvolal nadšení.

Generál Ante Gotovina byl zproštěn viny foto: Reuters

Naopak Srbsko proti verdiktu důrazně protestuje.

Gotovina a Markač byli jako velicí důstojníci operace Bouře původně odsouzeni k 24 a 18 letům vězení. Během tohoto vojenského tažení v srpnu 1995 chorvatská armáda dobyla zpět samozvanou Republiku srbská Krajina, kterou vyhlásili chorvatští Srbové po jednostranném odtržení Chorvatska od Jugoslávie v roce 1991. Při ofenzivě a následných akcích bylo zabito nejméně 150 srbských civilistů a 150.000 až 200.000 jich bylo nuceno uprchnout.

Legitimní obrana

Tribunál ale dal v pátek za pravdu obhajobě, která tvrdila, že tato vojenská operace byla legitimním aktem obrany vlastního území. Podle soudců se ani neprokázalo, že by se chorvatské armádní velení podílelo na zločinném spolčení, jehož cílem bylo vyhnání Srbů.

Obžalovaní reagovali v soudní síni na osvobození zcela bez emocí, jejich příznivci ale začali okamžitě slavit. V Chorvatsku jsou totiž oba považováni za hrdiny boje za nezávislost a nikoli za válečné zločince.

"Jde zjevně o dva nevinné lidi. To ale neznamená, že se v oné válce nestaly chyby, za něž by nebylo Chorvatsko odpovědné, jen to nebyly Gotovinovy a Markačovy chyby," komentoval události střízlivě chorvatský premiér Zoran Milanović. Prezident Ivo Josipović přivítal "spravedlivý rozsudek" a zdůraznil, že generálové strávili i přes nevinu osm let za mřížemi.

Srbská strana naopak rozsudek ostře odsoudila. "Je zcela jasné, že tribunál se uchýlil k politickému rozhodnutí a ne k zákonnému rozsudku. Dnešní rozsudek nepřispěje k uklidnění situace v regionu a otevře staré rány," uvedl v písemném prohlášení srbský prezident Tomislav Nikolić.

"Vítejte v místě generála Gotoviny". Generál odsouzený z válečných zločinů se v Chorvatsku stále těší velké popularitě.

Srbský vicepremiér Rasim Ljajić prohlásil, že haagský tribunál nyní ztratil jakoukoli důvěryhodnost. Prezident bosenské Republiky srbské Milorad Dodik označil podle serveru oslobodjenje.ba rozsudek za "neuvěřitelný a hanebný".

Chorvatsko pro generály poslalo vládní speciál, který je odpoledne dopravil do Záhřebu. Na letišti uvítali letadlo hasiči gejzíry z vodních děl, poté následoval krátký ceremoniál za účasti premiéra, dalších politiků a představitelů armády.

"Jsme velmi šťastní, že tu můžeme být s vámi. Je to naše společné vítězství. Válka nyní patří historii, dívejme se do budoucna. Děkuji a hodně štěstí," prohlásil Gotovina ke shromáždění 50.000 svých příznivců na hlavním záhřebském náměstí Bána Jelačiče. Na náměstí již čtení rozsudku sledovaly tisíce lidí, převážně válečných veteránů.

"Vítězství pravdy"

Chorvatská média rozhodnutí soudu označují za "vítězství pravdy" a portál jutarnji.hr napsal, že "Chorvatsko je nevinné". Srbská média naproti tomu rozsudek interpretují zcela opačně. Zpravodajský portál Blic.rs píše o "skandálním rozhodnutí", které vytváří dojem, jako by se žádné válečné zločiny nestaly.

První proces s Gotovinou a Markačem začal v roce 2008 a skončil v dubnu 2011. Soud nakonec Gotovinu uznal vinným v devíti bodech obžaloby z deseti, mimo jiné z pronásledování, nucených odsunů, drancování, zlovolného ničení měst a vesnic, vraždy, nelidského jednání a krutého zacházení. Nyní ale tři soudci z pětičlenného odvolacího senátu dřívější rozhodnutí zvrátili. V osmnáctileté historii tribunálu jde o jeden z hrstky osvobozujících rozsudků.

Autoři: ,