Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Slovní neplecha prince Philipa zlidšťovala, vzpomíná exvelvyslanec Žantovský na jeho bonmoty

Den válečných veteránů, rok 2012. foto: Reuters

Rozhovor
Praha - Svérázné bonmoty či nekorektní poznámky, kterými princ Philip proslul, se hodí i v diplomacii, říká o zesnulém choti britské královny Alžběty ředitel knihovny Václava Havla, překladatel a diplomat Michael Žantovský, který mimo jiné působil i jako velvyslanec ve Velké Británii.
  15:55

Zemřel princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II. Vévodovi z Edinburghu bylo 99 let

„Trocha té slovní neplechy, kterou princ Philip provozoval, je jako pár příjemně zlidšťoval. Rozhodně to nebylo ke škodě monarchii a národním zájmům,“ řekl ve stručném rozhovoru pro Lidovky.cz

Lidovky.cz: Jak hodnotíte význam prince Philipa?
Je to nepominutelná postava britských dějin. Princ Philip sice nerozhodoval o převratných politických událostech, ale po boku královny Alžběty představoval identitu a kontinuitu britské monarchie. A činil tak počestným způsobem tři čtvrtě století. Takže truchlení, které teď nepochybně nastane, bude velké a zasloužené.

Michael Žantovský

Lidovky.cz: Myslíte, že bylo pro něj těžké přijít z jiného prostředí, co to pro něj znamenalo?
Po matce byl z dánsko-německého rodu, který nesl jméno Battenbergové, a po otci pocházel z řeckého královského rodu. Po válce nebyla moc nálada na německá jména, takže v roce 1947 po příchodu do Británie přijal příjmení Mountbatten, což je anglická verze německého jména rodu.

A ještě jedna změna jej v Británii čekala, manžel královny musí být anglikánského vyznání. On byl z prostředí řecko-katolického, a musel tudíž konvertovat k anglikánské církvi.

Lidovky.cz: A co jeho bonmoty a poznámky, které nebyly vždy korektní?
Ono se to i v diplomacii hodí, je to koření, které dochutí každé jídlo. Královna Alžběta je celý život oddaná své roli, vzorná a seriózní. Takže trocha té slovní neplechy, kterou princ Philip provozoval, je jako pár příjemně zlidšťoval. Rozhodně to nebylo ke škodě monarchii a národním zájmům.

Královská rodina s tehdejším prezidentem USA Johnem F. Kennedym a jeho chotí v...
Vévoda z Edinburghu před britským parlamentem v roce 1995.

Lidovky.cz: Může jeho skon ovlivnit politickou situaci nebo následnictví?
To určitě ne, na širší politickou situaci to vliv mít nebude. Otázka je, jaký dopad bude mít smrt prince Philipa na královnu. Byli spolu 74 let, měli čtyři děti, spoustu vnoučat i pravnoučat. Královně Alžbětě je 95 let a víme, jak těžce nesou dlouhověké páry odchod jednoho z nich. Jak tohle královna zvládne, ale opravdu nedokážu odhadnout.

Výběr některých výroků a poznámek prince Philipa:

 • Princ se uvedl hned po zásnubách s Alžbětou. Jistého drážního dělníka se v roce 1947 zeptal na možnosti jeho kariérního postupu. Dělník mu na to odpověděl: "Hm, to by musel můj šéf umřít." Philipova reakce zněla: "Přesně jako u mě."
 • V roce 1984 v Keni se mladé ženy, která mu nabízela květiny, zeptal: "Děkuji, madam ... Jste opravdu žena, že?"
 • "Nezůstávejte tu příliš dlouho, jinak budete mít šikmé oči," doporučoval s nadsázkou britským studentům na stáži v Číně v roce 1986.
 • V roce 1988 gratuloval Britům, kteří se vrátili z Papuy-Nové Giuney: "Dokázali jste to. Nebyli jste snědeni."
 • Při hudebním festivalu v Cardiffu v roce 1999 mu pořadatelé představili skupinu mladých neslyšících hudebníků. Stalo se to nedaleko pódia, na kterém hlasitě vyhrávala formace z Karibiku. Princ to okomentoval: "Hluší? Tomu se vůbec nedivím."
 • Když při prohlídce v jedné dílně v Anglii v roce 1999 objevil viklající se pojistkovou skříň, řekl: "Tu snad musel připevňovat Ind."
 • Když mu během slavnostní večeře v Římě v roce 2000 italský předseda vlády Giuliano Amato nabídl italské víno, odpověděl: "Přineste mi pivo. Je mi jedno jaké, ale přineste mi pivo."
 • "Stále bojujete oštěpy?" zeptal se během návštěvy Austrálie australského domorodce.
 • "Vypadá to, že jste připraven jít do postele!" řekl v roce 2003 během dlouho očekávané návštěvy britského královského páru v Nigérii prezidentovi Olusegunovi Obasanjovi, který byl oblečený v tradičním domorodém oděvu.
 • V roce 1993 uvítal v Maďarsku Brita žijícího v Budapešti slovy: "Vy tady nemůžete být dlouho, ještě nemáte břicho."
 • Bývalého spolkového kancléře Helmuta Kohla oslovil v roce 1997 při setkání "pane říšský kancléři", což je ovšem označení, které naposled užíval Adolf Hitler.
 • Na jistém večírku se v roce 1999 zeptal muže s tmavou barvou pletí: "A z které exotické části světa pocházíte vy, příteli?" "Z Birminghamu, pane, druhého největšího města Británie," odpověděl muž. Ukázalo se, že Philip měl tu čest s lordem Taylorem z Warwicku, nejvýše postaveným politikem Konzervativní strany tmavé barvy pleti.
 • V roce 2006 navrhnul, aby byl celý "humbuk" spojený se zahajovací ceremonií letních olympijských her, které se v Londýně konaly v roce 2012, zrušen. "O co jde při olympiádě? O závodění nebo o ceremonie?" zauvažoval Philip.
 • "Myslel jsem, že orientální ženy celý den jen tak posedávají, kouří vodní dýmku a mlsají sladkosti," řekl Philip skupině břišních tanečnic, která předváděla tento orientální tanec na školní slavnosti ve Swansea ve Walesu.
 • V roce 2010 při návštěvě Exeteru na jihu Anglie se princ Philip zeptal mladé ženy z námořní mládežnické organizace Sea Cadets, jak si vydělává na živobytí. A když mu čtyřiadvacetiletá Elizabeth Rendleová odpověděla, že pracuje v nočním klubu, dožadoval se princ Philip upřesnění, zda jde o striptýzový klub. Mladou ženu tím poněkud vyvedl z míry, povšiml si toho však a zavtipkoval, že "na to je beztak pravděpodobně příliš chladno".

  Autor: ČTK

Mohlo by vás zajímat