5. září 2018 18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chce zneužít předsednictví USA v Radě bezpečnosti, napsal íránský ministr zahraničí

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

Teherán Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy zneužít amerického předsednictví v Radě bezpečnosti OSN ke kritice Teheránu. Zaríf do napsal v tweetu. Spojené státy pod Trumpovým vedením letos odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovily proti Íránu sankce.

Spojené státy v září předsedají Radě bezpečnosti a jejich velvyslankyně v radě Nikki Haleyová v úterý oznámila, že Trump bude osobně předsedat jedné schůzi, aby poukázal na „porušování mezinárodního práva“ ze strany Íránu.

„Trump hodlá zneužít americké předsednictví a připsat Íránu hrůzy, jež Spojené státy a jejich spojenci rozpoutali na Blízkém východě,“ napsal Zaríf.

Haleyová pravidelně na Írán útočí a obviňuje ho z vměšování do válek v Sýrii a Jemenu. Trump prý na schůzi, jíž bude předsedat, hodlá poukázat na destabilizující roli Íránu v regionu Blízkého východu.

„O Íránu je jenom jedna rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Donald Trump ji porušuje a nutí ostatní, aby učinili totéž,“ napsal Zaríf v narážce na rezoluci shrnující podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Na Írán se také vztahuje zbrojní embargo OSN a další omezení, která z dohody z roku 2015 vyplývají. Ostatní signatáři (Francie, Británie, Německo, Rusko, Čína a EU) chtějí dohodu udržet při životě.

Spojené státy se v únoru neúspěšně pokusily prosadit rezoluci, podle níž Írán nebrání tomu, aby se jeho zbraně dostaly do rukou šíitských povstalců v Jemenu. Teherán popírá, že rebely vyzbrojuje, avšak šíité pravidelně útočí raketami na území Saúdské Arábie. Podle Rijádu a také Washingtonu jsou tyto rakety íránské výroby.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!