Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Trump má další malér: tajné listiny. Celé je to hoax, odmítá vinu exprezident USA

Bývalý americký prezident Donald Trump (1. května 2023) foto: Reuters

Donald Trump jako první exprezident USA už nějaký čas čelí obžalobě v jednom ze států. Nově se musí vypořádávat s další historickou obžalobou – federální. Týká se držení utajovaných dokumentů po jeho odchodu z úřadu.
  19:00

Bývalý prezident USA Donald Trump řeší další trampoty. Tamní ministerstvo spravedlnosti proti němu v noci na pátek vzneslo dle jeho slov obvinění související s uchováváním tajných dokumentů po jeho konci v úřadu. Americká média uvádí, že obžaloba sestává ze sedmi bodů včetně úmyslného zadržování citlivých dokumentů, uvádění nepravdivých informací úřadům, maření spravedlnosti či zločinného spiknutí. Předvolání k soudu v Miami dostal exprezident údajně na příští úterý.

Celá kauza se táhne od roku 2021, kdy Trump po svém odchodu z funkce neodevzdal všechny vládní tajné dokumenty a následně omezeně spolupracoval na nápravě. Američtí prezidenti mají zákonnou povinnost Národnímu archivu USA poskytnout všechny své dopisy, e-maily a pracovní dokumenty vzniklé za jejich vlády.

Obvinili mě kvůli nakládání s tajnými dokumenty, oznámil Trump

Trumpovo pochybení vygradovalo loni v srpnu, kdy v jeho resortu Mar-a-Lago na Floridě agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) provedli razii. Uvedli tehdy, že našli listiny, které měly potenciál ohrozit národní bezpečnost USA. Nynější obvinění se dle amerických médií řídí federálním zákonem o špionáži.

„Jsem nevinný člověk“

Samotný Trump, který o nové skutečnosti v noci na pátek informoval jako první, vinu odmítá. Dlouhodobě se hájí, že veškeré vládní dokumenty, které měl u sebe, byly odtajněné. „Nikdy jsem si nemyslel, že by se něco takového mohlo stát bývalému prezidentovi USA. Jsem nevinný člověk. Neudělal jsem nic špatného. Celé je to hoax,“ okomentoval exprezident ve videu přidaném na jeho internetovou sociální síť Truth Social.

Uvedl také, že jde o vměšování do voleb a snahu zničit jeho pověst. Narážel tak na fakt, že by se o post prezidenta znovu rád ucházel ve volbách příští rok. Dle americké stanice CNN nynější kauza Trumpovi v kandidatuře sice nijak nebrání, může mu však prý ztížit získávání hlasů. Podle agentury AP nadto exprezidentovi hrozí v případě odsouzení vězení.

Už v dubnu si přitom Trump před soudem v New Yorku vyslechl obžalobu o 34 bodech. Věc se týká úplaty dvěma ženám, včetně pornoherečky Stormy Daniels, a vrátnému z Trumpova mrakodrapu Trump Tower, aby pomlčeli o jeho nemanželském poměru.

Vyšetřovatelé tvrdí, že se Trump snažil zajistit, aby neutrpěla jeho pověst před kláním o křeslo prezidenta v roce 2016, které nakonec vyhrál. Viněn je i z toho, že porušil newyorská i federální pravidla o financování volební kampaně, jelikož – dle obžaloby – zfalšoval obchodní záznamy, které se plateb týkaly. Tak, aby vypadaly jako právní výdaje.

Hněv republikánů

Nová obžaloba pak přirozeně rozbouřila i americkou politickou scénu, zejména Trumpovy souputníky z republikánských řad. „Smutný den pro Ameriku. Bůh žehnej prezidentu Trumpovi,“ napsal na sociální síť Twitter například člen Sněmovny reprezentantů z Ohia Jim Jordan. Ozval se také šéf sněmovny Kevin McCarthy, který uvedl, že Biden „uchovával tajné dokumenty po celá desetiletí“.

Připomněl tak, že od začátku letošního roku problémům s utajovanými dokumenty ve vlastní rezidenci ve Wilmingtonu ve státě Delaware čelí i současný prezident USA Joe Biden. Ten však na rozdíl od Trumpa při objasnění celé záležitosti podstatně více spolupracoval. Jím držené dokumenty podle všeho pocházely z let 2009 až 2017, kdy působil jako viceprezident Baracka Obamy.

Autor:

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...