Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Budoucnost regionu nesmí určovat ‚zvrácené fantazie’ diktátora KLDR, řekl Trump

Svět

  13:29
DANANG - Americký prezident Donald Trump v pátek pokračoval v tvrdé kritice Severní Koreje a mimo jiné prohlásil, že budoucnost asijsko-tichomořského regionu nesmí být určována „zvrácenými fantaziemi“ severokorejského diktátora Kim Čong-una. Šéf Bílého domu se tak vyjádřil ve svém projevu na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Donald Trump během schůze kabinetu 1. listopadu 2017. foto: Reuters

Severokorejská oficiální média v pátek zopakovala stanovisko vlády v Pchjongjangu, že KLDR nehodlá v žádném případě jednat o ukončení svého jaderného programu.

Vyžeňte toho starého šílence Trumpa, vzkázal Kim Čong-un USA. Jak by vypadal atomový konflikt s KLDR?

„Budoucnost tohoto regionu a jeho úžasných obyvatel se nesmí stát rukojmím diktátorových zvrácených fantazií o násilném dobývání a nesmí být předmětem jaderného vydírání,“ řekl Trump na summitu ve vietnamském přístavu Danang.

Americký prezident během své asijské cesty, která ho zatím zavedla do Japonska, Jižní Koreje a Číny, opakovaně zdůrazňoval, že je zapotřebí, aby se do tlaku na Pchjongjang zapojily všechny země s cílem přinutit KLDR vzdát se svého jaderného a raketového zbrojního programu.

V úterý v Jižní Koreji Trump varoval Severní Koreu, že Spojené státy jsou připraveny použít vojenskou sílu k zastavení jakéhokoli útoku. Současně ovšem ve smířlivějším tónu Pchjongjang vyzval, aby zasedl k jednacímu stolu a uzavřel dohodu, která by jadernou krizi na Korejském poloostrově ukončila.

Severokorejská státní média ale dnes napsala, že KLDR není připravena jednat o případném ukončení svého jaderného programu. Takovou myšlenku označila za „hloupou“, informovala agentura AFP.

„Nejsme proti dialogu, ale nikdy nebudeme jednat o otázkách souvisejících s nejvyššími zájmy Severní Koreje a s bezpečností jejích občanů,“ píše se v článku zveřejněném v severokorejském vládním listu Mindžu Čoson.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!