19. května 2017 21:34, aktualizováno  22:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump řekl Rusům, že vyhozením šéfa FBI ‚šíleného blázna‘ Comeye se zbavil velkého tlaku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 84Diskuse
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a ruský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, americký prezident Donald Trump a ruský... | foto: Ministerstvo zahraničních věcí Ruska

WASHINGTON/PRAHA Deník New York Times přinesl další informace ze zákulisí schůzky Donalda Trumpa s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a dalšími „Putinovými“ vyslanci v Bílém domě. Americký prezident při setkání urážel Jamese Comeye, kterého den předtím vyhodil z místa ředitele FBI.

Deník New York Times (NYT) čerpá informace z dokumentu, který poskytl nejmenovaný americký představitel. Trump podle něj řekl, že si po vyhození ředitele FBI Comeye oddechl a zbavil se velkého tlaku. „Právě jsem vyhodil šéfa FBI. Byl šílený, opravdový blázen,“ řekl Lavrovi a spol. Trump.

„Čelil jsem velkému tlaku kvůli Rusku. Ten je teď pryč,“ dodal Trump během schůzky, při které měl Trump Rusům předat přísně tajné informace od izraelských zpravodajských služeb. „Já nejsem vyšetřován,“ dodal Trump. Comey v sobotu odsouhlasil, že bude v Senátu vypovídat veřejně o možných vlivech Ruska na americkou prezidentskou kampaň.

Mluvčí prezidenta Sean Spicer podle NYT nerozporuje pravdivost dokumentu, který koluje jako oficiální zápis z jednání. Trumpův tým je přitom stále vyšetřován kvůli podezřelým vazbám na Rusko. Po 24 dnech ve funkci poradce pro národní bezpečnosti kvůli tomu v únoru byl donucen rezignovat Michael Flynn.

Trumpův tým nejbližších nevydržel ani měsíc. Zleva: Donald Trump, jeho šéf...

V úterý se objevil zápis Comeye po jednání v Bílém domě, podle kterého se Trump pokusil zastavit Flynnovo vyšetřování FBI. Údajný pokus o ovlivnění federálního vyšetřování rozpoutal velký skandál, ministerstvo spravedlnosti následně dokonce jmenovalo nezávislého vyšetřovatele ruských vazeb Trumpova týmu.

Vyšetřování FBI míří do Bílého domu

Tím se stal respektovaný bývalý šéf FBI Robert Mueller. Trump na jeho jmenování na Twitteru reagoval, že jde o „největší politický hon na čarodějnice v americké historii.“

Jenže problém vyšetřování je závažnější, než se čekalo. Po odchodu Flynna to vypadalo, že vyšetřování ruských vazeb směřuje na lidi, kteří Trumpovi pomáhali ve volební kampani, do současného vedení země se ale nedostali.

Deník Washington Post však v pátek večer přinesl informaci, že vyšetřování FBI míří i přímo do Bílého domu - do nejvyšších pater vlády. Zdroje Washington Post uvedly, že jde o představitele, který má velmi blízko k prezidentovi.

Průzkum: Trump má nejnižší podporu od nástupu do funkce

Podpora Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos ho podpořilo jen 38 procent dotázaných.

Zatímco 38 procent dotázaných dospělých Američanů Trumpa v průzkumu podpořilo, 56 procent jeho kroky ve funkci hlavy státu neschvaluje. Zbývajících šest procent respondentů má "smíšené pocity". Proti Trumpovi se začínají obracet i příznivci republikánů. Zatímco minulý týden jich ve stejném průzkumu prezidentovi nevyslovilo podporu 16 procent, nyní už to bylo 23 procent. Právě pokles popularity u republikánů se podle agentury Reuters zdá být důvodem, proč se dostala jeho podpora na nejnižší stav od inaugurace.

  • 84Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz