Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Trump sice popírá, že řekl „pr..l světa“, 54 afrických zemí ale chce omluvu

Svět

  10:00aktualizováno  10:10
Velvyslanci 54 afrických zemí zastoupení v OSN vyzvali v pátek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby odvolal svůj hanlivý výrok o imigrantech z Haiti a Afriky a aby se za něj omluvil. Trump podle médií na čtvrteční schůzce se senátory v Bílém domě použil na adresu přistěhovalců z karibských a afrických zemí výraz „shithole country“. Spojení je možné přeložit jako „prdel světa“ nebo jako špinavá díra. Trump se ale proti zprávám ohradil.

Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. foto: Reuters

Na mimořádném setkání diplomaté v ostře formulovaném prohlášení uvedli, že jsou „extrémně šokováni“. Zároveň „odsoudili skandální, rasistické a xenofobní poznámky Donalda Trumpa“. „Pro jednou jsme jednotní,“ komentoval podle agentury AFP komuniké jeden z velvyslanců, který si nepřál být jmenován.

„Slova, která jsem na setkání DACA (programu pro přistěhovalce, kteří do USA přišli jako děti) použil, byla tvrdá, ale takovýto slovník jsem nepoužil,“ napsal Trump s odkazem na výraz „shithole country“, který podle médií vyslovil. 

Někteří účastníci čtvrteční schůzky ale trvají na tom, že právě takový výrok z úst prezidenta zazněl. Podle demokratického senátora Dicka Durbina ho Trump vyslovil dokonce několikrát. „Shithole bylo přesně to slovo, které prezident pronesl, a to opakovaně,“ řekl Durbin.

Karibský stát Haiti, kterému měl být podle amerických médií spolu s Afrikou Trumpův výrok určen, dnes vyjádřil šok a krajní pohoršení. Haitské ministerstvo zahraničí si povolalo amerického velvyslance a očekává vysvětlení.

Pobouřená reakce zaznívá i z Afriky a Latinské Ameriky, kde řada politiků a diplomatů podle agentury Reuters označila Trumpa za rasistu. Americký velvyslanec byl požádán o vysvětlení v Botswaně, šéf americké diplomatické mise v Panamě John Feeley na protest proti Trumpově chování rezignoval. Ministerstvu zahraničí USA podle Reuters vzkázal, že už není schopen prezidentovi sloužit.

Navzdory opakovanému vysvětlování a popírání si Trump vysloužil kritiku i na domácí scéně, a to jak od demokratů, tak od republikánů. „Je to pitomé, nezodpovědné a dětinské,“ konstatoval republikánský senátor z Idaha Mike Simpson. „Je prezidentem Spojených států, a takto se prezident nechová,“ dodal.

Republikánská senátorka Susan Collinsová označila slova prezidenta za nepatřičná a upozornila, že můžou zmařit diskuse o přistěhovalecké reformě, o níž nyní Kongres jedná.

Šéf Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan, označil slova prezidenta za nešťastná a podotkl, že ničemu nepomohou. Přistěhovalectví je podle něj „velkým příběhem Ameriky“ a přistěhovalci z Haiti obývající jeho rodný kraj jsou „skvělí občané“.

Trump se dnes v Bílém domě setkal s novináři při příležitosti podpisu prohlášení, které vzdává hold americkému bojovníkovi za práva černochů Martinu Lutheru Kingovi. Na dotaz reportérů ohledně údajných vulgárních výroků nereagoval.

Autor: