6. července 2017 10:05, aktualizováno  14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump ve Varšavě vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu

Donald Trump při veřejném projevu ve Varšavě. Vedle něj Melanie Trumpová a také... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při veřejném projevu ve Varšavě. Vedle něj Melanie Trumpová a také... | foto: Reuters

Varšava Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v projevu k veřejnosti ve Varšavě vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a nepřátelské režimy a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. Zmínil mimo jiné ruské akce na Ukrajině a podporu syrskému režimu. Evropské země opět vyzval, aby plnily své finanční závazky vůči Severoatlantické alianci, tedy odváděly na obranu stanovená dvě procenta HDP. Dvě hodiny před projevem kritizoval ‚destabilizující‘ chování Ruska a ‚hanebnou‘ KLDR.

Řekl také, že USA věří v článek pět o společné obraně. Polsko pochválil, že jako jedna z mála zemí finanční závazek vůči NATO splňuje.

Trump dodal, že vztahy mezi Spojenými státy a Evropou jsou tak silné, jako bývaly, „a možná ještě silnější“. „Ve světě ale stále existují hrozby jako terorismus, které ohrožují náš styl života,“ prohlásil Trump. Hrozba islamismu je podle něj hrozbou pro celé lidstvo. Radikály je potřeba odříznout od zdrojů financí i další podpory, řekl.

Trump zdůraznil, že vedle terorismu čelí západní svět i dalším hrozbám v podobě propagandy, finančních zločinů a kybernetických útoků. Za další nebezpečí označil nárůst byrokracie omezující vitalitu národů.

Trumpův projev lidé na náměstí Krasińských často přerušovali oslavným skandováním a potleskem. V závěru projevu Trump ujistil, že západní civilizace nikdy nepadne. Dostalo se mu ovací vestoje.

Trump kritizoval ‚destabilizující‘ chování Ruska a ‚hanebnou‘ KLDR

Donald Trump ve čtvrtek ve Varšavě kritizoval Rusko za chování, jež podle něj vede k destabilizaci. Na tiskové konferenci po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou mimo jiné rovněž označil raketové testy Severní Koreje za „hanebné“ jednání a řekl, že USA kvůli tomu zvažují „velmi přísné věci“. Mluvčí ruského prezidenta již na Trumpovo vyjádření ohledně Ruska reagoval odmítavě.

Rozhovorem s Dudou zahájil Trump program čtvrteční návštěvy Varšavy. Nyní se v polské metropoli účastní vrcholné schůzky 12 zemí střední a východní Evropy, než odletí do Hamburku na summit skupiny velkých ekonomik G20.

Trump před novináři vyzdvihl příspěvek Polska v boji proti terorismu nasazením svých vojáků v Iráku a Afghánistánu včetně toho, že Polsko jako jeden z mála členů NATO plní své finanční závazky vůči alianci.

Americký prezident již dlouhodobě kritizuje skutečnost, že 23 z 28 členů NATO stále neplní dohodnutý závazek dávat ročně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Mezi těmito hříšníky je i Česká republika. Závazek plní jen Polsko, USA, Británie, Řecko a Estonsko.

Trump poukázal také na to, že Polsko a USA spolupracují s cílem vypořádat se s „destabilizujícím chováním Ruska“. Toto vyjádření vzápětí odmítla Moskva. „S takovým přístupem nesouhlasíme,“ řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje nedostatku porozumění mezi Ruskem a USA ohledně očekávání spojených s budoucností jejich vztahů.

Donald Trump a Andrzej Duda na společné tiskové konferenci Ve Varšavě.
První dáma USA Melania Trumpová a první dáma Polska Agata Kornhauserová-Duda ve...

„Toto je přesně důvod, proč čekáme na první schůzku obou prezidentů,“ poznamenal Peskov v konferenčním rozhovoru s novináři.

Trump a Putin se mají sejít v pátek k bilaterálnímu rozhovoru na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku.

V souvislosti s nejnovějším severokorejským raketovým testem, při němž Pchjongjang zřejmě vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu, šéf Bílého domu znovu vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo „velmi, velmi špatnému chování“ KLDR. Zároveň řekl, že zvažuje „velmi přísné věci“ v reakci na „hanebné“ jednání Severokorejců. Hned však poznamenal, že to neznamená, že tyto blíže neupřesněné kroky budou uplatněny.

Trump v odpovědi na jeden z dotazů připustil, že se Rusko vměšovalo do loňských amerických prezidentských voleb, nicméně to podle jeho názoru možná dělaly i „jiné státy“, žádné ale nejmenoval. „Nikdo to skutečně s jistotou neví,“ relativizoval opět celou záležitost, kterou se odpůrci snaží zpochybnit jeho vítězství v loňských volbách.

Trump v této souvislosti také znovu nařkl svého předchůdce Baracka Obamu, že o vměšování Ruska do voleb věděl už v srpnu, ale nic proti tomu nedělal, protože byl přesvědčený, že zvítězí kandidátka demokratů Hillary Clintonová. „Kdyby věděl, že vyhraju já, něco by udělal,“ řekl Trump.

Trump zahájil program ve Varšavě setkáním s polským prezidentem Dudou

Šéf polského státu ve čtvrtek před schůzkou s Trumpem vyzdvihl význam této návštěvy amerického prezidenta pro posílení pozice Polska v Evropské unii. „Je to druhá zahraniční cesta prezidenta Trumpa a začíná v Polsku. To ukazuje, že jsme zemí, na níž záleží, a posiluje to naši pozici v Evropské unii,“ prohlásil Duda v polském rozhlase.

Trump přiletěl do Polska už ve středu večer. Podle Bílého domu při plánovaném projevu a schůzce s představiteli zemí ležících nejblíže k Rusku dá ve Varšavě najevo oddanost USA Severoatlantické alianci. Chce tak uklidnit státy, jež v minulosti patřily do východního bloku kontrolovaného Sovětským svazem a které nyní znepokojuje agresivní politika Moskvy, jež se projevuje zejména v postupu vůči Ukrajině.

Polsko a Spojené státy podle amerického prezidenta Trumpa spolupracují s cílem vypořádat se s chováním Ruska, jež vyvolává destabilizaci.

Trump prý ve Varšavě řekne, že budoucnost Západu je v ohrožení

Donald Trump ve svém odpoledním projevu ve Varšavě řekne, že budoucnost Západu je v sázce, pokud bude národům a jejich občanům scházet odhodlání. Odsoudí „konstantní plíživou vládní byrokracii“ a vyzdvihne suverenitu národů. Vyplývá to podle tiskových agentur z úryvků proslovu, které Bílý dům zveřejnil v předstihu.

„Zkušenost Polska nám připomíná, že obrana Západu spočívá nejen v prostředcích, ale také ve vůli obyvatel k ní,“ řekne podle agentur Trump okolo 13:00 ve své řeči k obyvatelům na náměstí Krasińských. Zhruba o hodinu později odletí do Hamburku na summit skupiny velkých ekonomik G20.

Západ se podle Trumpa nestal významným „díky papírování a předpisům“, ale protože lidé mohli „uskutečňovat své sny“ a snažit se o dosažení svých cílů. „Musíme společně čelit silám, ať už vycházejí zevnitř nebo zvenčí, které se snaží tyto hodnoty ohrozit a vymazat vazby týkající se kultury, víry a tradice. Ty nás dělají tím, kým jsme,“ uvede šéf Bílého domu. Zásadní otázkou dneška podle něj je, zda má Západ vůli přežít.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!