Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová kniha o Trumpovi: Melania plakala, když ho zvolili. Ale ne štěstím

Svět

  12:30
Washington - Máloco šokovalo Donalda Trumpa tolik jako vítězství v prezidentských volbách, které jeho nejbližší včetně manželky Melanie vůbec nepotěšilo. Do Bílého domu vnesl po svém nástupu nevídaný chaos a jeho poradci jsou ze spolupráce s ním nešťastní a považují jej za pologramotného. Tato a další tvrzení obsahuje kniha novináře Michaela Wolffa, která v pátek vychází ve Spojených státech.

Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému. foto: Reuters

Sám Trump označil obsah dosud zveřejněný v médiích za snůšku lží.

Wolff popisuje, jak při sčítání hlasů během předloňských voleb, když začalo být nečekané vítězství republikánského miliardáře nezvratným faktem, „se postupně zmatený Trump měnil v nevěřícného Trumpa a pak ve zděšeného Trumpa“. „Melania plakala - ale ne štěstím,“ píše novinář, který měl údajně přístup do Bílého domu a informace získával zejména od někdejšího prezidentova hlavního stratéga Stephena Bannona. 

Realitní magnát a celebrita v jedné osobě spolu se svým okolím podle Wolffa plánovali, že se kandidaturou zviditelní a že očekávaná porážka dodá Trumpovi status mučedníka, který padl za oběť „křivé Hillary“, jak nazýval svou soupeřku Clintonovou.

Trumpovi právníci hrozí Wolffovi i vydavateli knihy

Trump se však na rozdíl od manželky s novou rolí záhy sžil a rychle nabyl přesvědčení, že je schopen úřad vykonávat. Méně jisti si tím byli jeho poradci, kteří mezi sebou bojovali o vliv: museli Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě. „Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný,“ píše novinář v knize nazvané Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu, jejíž úryvky zveřejnil New York Magazine.

Michael Wolff autor knihy o Donaldu Trumpovi
Proslov Melanie Trump ve Varšavě.

Jeho dílo způsobilo v USA poprask a Trumpovi právníci pohrozili Wolffovi i vydavateli žalobou a pokusili se distribuci knihy zastavit. Vydavatelství však reagovalo rozhodnutím, že kvůli zvýšenému zájmu dílo uvede do prodeje už v pátek místo původně plánovaného příštího úterý.

Trump uvedl, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho kniha je plná lží. Podle některých komentátorů ale obsah vykresluje obraz Trumpova vládnutí podobně, jak jej dosud líčila média na základě informací od svých zdrojů v Bílém domě.

Trump se podle knihy chová jako dítě

Wolff například popisuje, jak je Trump citlivý na pozornost, které se mu dostává. Ve své ložnici, která je poprvé od dob prezidenta Kennedyho oddělena od ložnice první dámy, prý večeří hamburgery v posteli a přitom sleduje tři televizní obrazovky najednou. Zajímá jej hlavně to, jak o jeho osobě referují zpravodajské stanice. Do své ložnice se zprvu často zavíral i proto, že mu podle Wolffa Bílý dům přišel „trochu strašidelný“. Dokonce se prý přel se svou ochrankou, které se nelíbilo, že se v pokoji zamyká, a která se domáhala přístupu.

Můj čudlík je větší a mocnější. Trump reagoval na Kimova slova o jaderném arzenálu

Přímo rozezlen prý byl Trump při prezidentské inauguraci, kterou ignorovala řada celebrit a média ji popisovala jako nejméně sledovanou inauguraci za dlouhá léta.

Jedním z lidí z Trumpova okolí, kteří dokázali z jeho prezidentství vytěžit, byla podle Wolffa dcera Ivanka. Když přijali spolu s manželem Jaredem Kushnerem role poradců, směřovali prý k vyššímu cíli, k jehož dosažení může Ivanka využít nově nabyté popularity a znalostí Bílého domu. „Ti dva mezi sebou uzavřeli vážnou dohodu: pokud se někdy v budoucnu naskytne příležitost, ona bude tím, kdo bude kandidovat na prezidenta,“ píše Wolff. Tuto informaci však podle médií částečně relativizuje fakt, že jeho zdroj Bannon byl s Trumpovou a Kushnerem velmi znepřátelen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!