Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trumpovy výroky o rasistech vyvolaly v USA pozdvižení

Svět

  19:05
WASHINGTON - Americká politická scéna i média se ve středu intenzivně zabývají úterním vystoupením Donalda Trumpa, v němž prezident postavil na roveň bělošské radikály a jejich odpůrce při víkendových srážkách v Charlottesville. Demokraté i republikáni se od jeho slov většinou distancují či je odsuzují, zatímco příznivci krajní pravice šéfa Bílého domu chválí.

Trump během tiskové konference mluvil i o neonacistech v Charlottesvillu foto: Reuters

Média jsou zaplavena překvapenými i nechápavými reakcemi. V Charlottesville se tryzny za ženu zabitou při protirasitické demonstraci zúčastnily stovky lidí.

Trump v úterý prohlásil, že mezi těmi, kteří v sobotu přišli demonstrovat proti odstranění konfederačního pomníku, byli i „dobří lidé“ a ve skupině jejich odpůrců se naopak vyskytovali i pachatelé násilí. Tím podle kritiků podpořil neonacisty a zastánce bělošské nadřazenosti, kteří podle zveřejněných videí tvořili podstatnou část pochodu krajní pravice v Charlottesville.

‚Přilil do ohně kbelík petroleje‘. Trump vyvolal pozdvižení kvůli směšování rasistů s jejich odpůrci

„Vaše slova rozdělují Američany, nesjednocují je,“ uvedl na Trumpovu adresu republikánský senátor Lindsay Graham, který se přidal k desítkám prezidentových kritiků z obou politických táborů. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan sdělil, že považuje nadřazování bílé rasy za odpudivé a že v tomto ohledu není morální dvojsmyslnost přijatelná.

K Trumpově přístupu se kriticky vyjádřili rovněž někteří zahraniční politici včetně britské premiérky Theresy Mayové či předsedy německých sociálních demokratů Martina Schulze. K odmítnutí rasismu vyzvali Američany i bývalí republikánští prezidenti George Bush a jeho syn George Bush mladší.

Spokojenost naopak projevil šéf rasistického hnutí Ku Klux Klan David Duke. „Děkuji, prezidente Trumpe, za vaši čestnost a za odvahu říci pravdu,“ tweetoval.

Americká média píší o prezidentovi, který ukázal svou autentickou politickou duši, a o tiskové konferenci, jež bude patřit k určujícím okamžikům Trumpova prezidentství. Všímají si toho, že prezident bez zjevného důvodu provedl názorový obrat den poté, co v pondělí výslovně odsoudil počínání bělošských rasistů a neonacistů.

Podle televize CNN celkový dojem z Trumpova nejnovějšího vystoupení ukazuje prezidenta, který je zajatcem svých vrtochů a instinktů a vzpírá se pokusům všech, kdo by ho chtěli řídit, včetně nového šéfa jeho kanceláře Johna Kellyho.

Média s odkazem na zdroje z Bílého domu tvrdí, že vystoupení, které mělo být původně tiskovou konferencí o infrastruktuře, zaskočilo i většinu Trumpových poradců, kteří byli spokojeni spíše s pondělním odsouzením rasistů než se zcela protichůdnou úterní reakcí.

V Charlottesville se ve středu mezitím uskutečnil pietní obřad, při němž stovky Američanů uctily památku Heather Heyerové, která se stala obětí bělošského radikála při sobotní protirasistické demonstraci. S dvaatřicetiletou ženou, kterou zabilo auto řízené dvacetiletým mladíkem Jamesem Alexem Fieldsem, se přišli rozloučit rovněž někteří z 19 lidí, kteří byli při stejném incidentu zraněni.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!